Youtubeři vysadí 21,7 milionu stromů. Začnou v Kalifornii

Youtuberský TeamTrees vybral 21 701 583 dolarů a po celém světě zasadí stejný počet stromů (foto: Team Trees)

Všechno to začalo loni v květnu. Youtuber Jimmy “MrBeast” Donaldson získal 20 milionů odběratelů a spustil kampaň, která si dala za cíl vybrat 20 milionů dolarů a vysázet za ně stejný počet stromů. Podařilo se to těsně před Vánocemi. Nakonec se celková částka vyšplhala na 21 701 583 dolarů. Tým youtuberů okolo Donaldsona nyní oznámil, kde nové sazenice stromků vlastně vysadí.

A je jasné, že sázet se bude na všech kontinentech. Podle ekologické organizace The Arbor Day Foundation, s níž Donaldson spolupracuje, se výsadba zaměří hlavně na oblasti, které byly v minulosti postiženy rozsáhlými požáry nebo těžbou dřeva. Od Spojených států přes Austrálii, Brazílii, Kanadu, Čínu, Francii, Haiti, Indonésii, Irsko, Madagaskar, Mozambik, Nepál až po Velkou Británii.

Všechny stromy by se měly dostat do země do konce roku 2022. První kolo výsadby začne už letos a bude zahrnovat 100 000 stromů pro Kalifornii, 350 000 v keňském Kijabském lese a 400 000 stromů v povodí řeky Cauvery v jižní Indii.

V Kalifornii se bude sázet v místech, která byla zasažena při katastrofických požárech v roce 2018. Tehdy na 8000 požárů spálilo více než 1,8 milionu akrů lesa. Ten nejsmrtelnější a nejničivější z nich téměř zničil město Paradise a upozornil na to, jak dramaticky změna klimatu zvyšuje rizika požárů.

Stromy by měly žít alespoň 100 let

Správný výběr míst pro výsadbu je podle ekologů rozhodující. Nejlepší je zalesňování v místech, kde už lesy byly a byly zničeny těžbou nebo požáry. Na druhé straně výsadba nových stromů v místech, kde přirozeně nerostou – jako jsou například pastviny – může poškodit místní ekosystémy. 

Loni v září například koalice ekologických skupin v Indii vyzvala herce Leonarda DiCapria, aby přestal podporovat iniciativu pro výsadbu stromů v povodí řeky Cauvery. V dopise koalice tvrdila, že způsob, jakým kampaň probíhala, by mohl způsobil vysychání místních potoků a říček. Nadace Arbor Day Foundation, která je zapojena do programu Cauvery Calling, ale jakékoli nevhodné zásahy do tamního ekosystému vylučuje.

Jestli má výsadba nových stromů splnit svůj účel a zadržet potřebné množství oxidu uhličitého, musí stromy na svém místě vydržet alespoň 100 let.  To se ne vždy podaří. V roce 2015 například shořel mimo jiné i jeden lesnický projekt v Kalifornii zaměřený na kompenzaci oxidu uhličitého.

Sdílejte: