Slovensko zakázalo jedy proti hrabošům! Aktuální informace o hraboších u nás nejsou dostupné

Jedy v Krajině. V České republice jsou povolené. Na Slovensku už ne.

Slovenský ministr zemědělství a rozvoje venkova Ján Mičovský zrušil povolení hubit hraboše jedem STUTOX II. Stalo se tak po intenzivní kritice ekologů, ochranářů i obyvatelstva. Slovensko je tak další zemí, která se vyslovila proti jedům v krajině. Česká republika v plošné aplikaci jedů na polích s přemnoženými hraboši pokračuje. Mapa aktuálního výskytu hrabošů na Rostlinolékařském portálu MZE nebyla v době vydání tohoto článku z neznámých důvodů k dispozici.

Slovensko, podobně jako Česká republika vydalo původně povolení plošné aplikace jedů proti hrabošům na pole do 30. června letošního roku. Po protestech, zejména organizace SOS Birdlife ministr Mičkovský povolení zrušil. Právě totiž nastává doba hnízdění, mnoho ptáků vyvádí mladé a jsou zranitelní. V dalších týdnech a měsících začnou vyvádět svá mláďata i malé šelmy, pro které otrávení hraboši také představují smrtelné nebezpečí.

 “Příklad ze Slovenska ukazuje, že má smysl se ozvat. Slovensko má nyní ministra zemědělství, kterému záleží na přírodě. Je nutné, aby český ministr zemědělství Toman udělal stejný krok,“ uvedla Magdalena Davis, spolupředsedkyně Zelených.

Česká republika povolila plošné sypání jedů na pole s přemnoženými hraboši od března letošního roku. Okamžitě se zvedla vlna odporu, především ze strany ochránců přírody. Jedy totiž kromě hrabošů ohrožujeme i zajíce, bažanty a velké množství jejich predátorů – především kočky, lišky, lasičky, kuny nebo dravé ptáky, všechny druhy sov nebo čápy. A zatímco populace hrabošů se po aplikaci jedu poměrně rychle vzpamatuje, zdecimovaným dravcům bude trvat dlouhá léta než se dostanou na své původní stavy. Dlouhodobě daleko účinnějším a především bezpečnějším řešením než jsou jedy, je podle přírodovědců podpora hnízdění a stanovišť, takzvaných berliček pro dravé ptáky.

Psali jsme:


Přemnožení hlodavců hrozí v Polabí, na Jihlavsku a na Moravě

Navzdory původním slibům české ministerstvo zemědělství nezveřejňovalo v uplynulých měsících žádné souhrnné informace o tom, na kolika lokalitách a v jakých oblastech jedy povoluje. Majitelé polí sice musí aplikaci jedu oznámit na městských úřadech a vyvěsit u pozemku tabule, ale to neznamená, že kočky a psi nemohou otrávené zvíře pozřít. Pak hrozí nebezpečí otravy i jim a jejich majitelé se nemohou o hrozícím riziku předem informovat a připravit se na ně….

“Stutox je jed a česká veřejnost čím dál hlasitěji říká, že jedy v krajině nechce.”


Mapová aplikace na Rostlinolékařském portálu ministerstva zemědělství s vyznačenými místy přemožení hrabošů nebyla v době vydání článku k dispozici. O důvodech můžeme jen spekulovat (mapa by měla být k dispozici zde…..). Enmag.cz a další, kteří se snažili veřejnost informovat o nebezpečí jedů v krajině, čelili okamžitě ostrým útokům z mnoha stran, v neposlední straně i z ministerstva zemědělství. To od samého počátku jedy v životním prostředí bagatelizuje.

Dubnová zpráva o výskytu hraboše polního na našem území hovoří o tom, že počet hrabošů celorepublikově překračuje čtyřnásobně práh škodlivosti. Potenciál pro další nárůst počtu hrabošů evidují inspektoři v kraji Vysočina, v Olomouckém a Jihomoravském kraji. Zde se výskyt hrabošů pohybuje na úrovni šesti až osminásobku prahu škodlivosti. Pro povolení plošné aplikace jedů přitom stačí pětinásobek. Lidé by si podle dubnové zprávy měli dávat pozor na jedy v polích také v dalších oblastech – vlastně na celé Moravě a v Polabí.  Zde by se měly počty hlodavců v letošním roce podle dubnových prognóz ještě zvyšovat.

Co se dá dělat? Nevzdávat se!

Slovenský příklad, kdy ochránci přírody uspěly proti zemědělské lobby v době koronavirové pandemie, by měl být inspirací. Přírodovědci spolu se Zelenými se snaží opět oživit petici, kterou podepsalo už 43 tisíc lidí – odkaz je k dispozici v grafice “Co můžeme dělat”. Boj proti jedům v krajině podporují mezi jinými například snad bez výjimky všichni čeští ornitologové, přírodovědec akademik Jakub Hruška nebo zelení senátoři Petr Orel a Přemysl Rabas.

Pokud jste petici ještě nepodepsali, můžete se přidat. Pokud ano, pak Vám spolu s těmi, kdo přijdou na planetu po nás, z celého srdce děkujeme (pro jistotu-odkaz na petici je zde…). A nezapomeňte, prosím, tento článek sdílet se svými přáteli i ve svých skupinách….

Aktualizace: Mapa už je dostupná, technické problémy byly odstraněny – mapu s nadlimitním výskytem hrabošů v posledních 14 dnech najdete zde:

Co můžeme dělat:

1. Napsat ministrovi zemědělství
mail: info@mze.cz
Facebook: facebook.com/ministerstvozemedelstvicr
Twitter: twitter.com/MZeCr
2. Obrátit se na svého starostu a společně napsat ministrovi zemědělství, že nechcete jedy ve vaší krajině
3. Podepsat petici https://www.petice.com/petice_proti_plonemu_ieni…..
4. Sdílet na sociálních sítích svůj názor a označovat ho hashtagem #KauzaHrabos
5. Zapojit svou organizaci a sdílet tyto informace na webu a sociálních sítích s hashtagem #KauzaHrabos
6. Všímat si svého okolí a informovat o podezřelých úhynech ptáků na mail cso@birdlife.cz a na mail podatelna@ukzuz.cz