Sibiř ve varu. Za polárním kruhem naměřili 38°C – nejvyšší teplotu v historii

Arktická Sibiř – země věčně zmrzlé půdy kde den i noc trvají půl roku, má nový klimatický rekord. V sobotu 20. června 2020 tamní meteorogické stanice naměřily v odlehlém městečku Verchojansk teplotu 38 stupňů Celsia. Stalo se tak vůbec poprvé za dobu měření teplot od roku 1885 a zdá se, že jde také o nejvyšší zdokumentovanou hodnotu za polárním kruhem vůbec.

Verchojansk je město s asi 1300 obyvateli v Jakutsku, zhruba 4 800 kilometrů na východ od Moskvy. Má jeden z nejextrémnějších teplotních rozsahů na planetě. V Zimě rtuť teploměru klesá až na mínus 49°C a nedávno naměřené maximum mělo hodnotu 37,2 stupňů. V sobotu však několik meteorologických stanic ve městě oznámilo nové maximum – to se posunulo přesně na úroveň 38°C. Průměrné teploty v červnu se zde přitom podle ruského Hydrometcentra pohybují kolem 13,5°C.

O vysokých teplotách na Sibiři referovala i nedávná zpráva Evropské služby pro změnu klimatu Copernicus. Průměrné květnové teploty byly v celé oblasti až o 10 stupňů Celsia vyšší, než byl průměr v letech 1979 – 2019. Vysoké letní teploty přitom nejsou pro sibiřský arktický region vůbec příznivé. Horka vyvolávají četné požáry – jen v Jakutské republice se jich podle Ruské federální lesní agentury šíří na jednatřicet. Hoří už více přes 358 tisíc hektarů tajgy. Aby toho nebylo málo, čelí Sibiř i ekologické katastrofě. Do řeky nedávno uniklo zhruba 20 tisíc tun ropy. Kvůli tání permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdy, došlo údajně k poklesu a částečnému zhroucení několika ropných nádrží.

Klimatologové se shodují, že letos dosažená sibiřská maxima budou brzy překonaná. Průměrné teploty v Arktidě totiž už léta rostou daleko rychlejším tempem než kdekoli jinde na světě. Může za to nejen tání mořského ledu, ale především rozmrzání již zmíněného permafrostu. Ve věčně zmrzlé půdě se totiž statisíce let ukládaly skleníkové plyny – nejen oxid uhličitý, ale především metan. Jak půda rozmrzá, dostávají se do ovzduší, zvyšují skleníkový efekt a urychlují růst teplot.