Německo opět posílá do Ruska stovky tun radioaktivního odpadu

Radioaktivní vlaky se po téměř desetileté přestávce opět vrátily na koleje. Náklad míří z německého Gronau přes Amserdam a Petrohrad na východ – do ruského Novouralsku. Zatím poslední vlak se vydal na cestu minulý týden. Veze 600 tun radioaktivního odpadu. Proti jeho převozu protestují německé i ruské ekologické organizace.

Do zatím posledního vlaku radioaktivního odpadu ze skladů závodu na obohacování uranu firmy Urenco v Gronau, který se vydal na cestu 22.června, se celý náklad nevešel. Část kontejnerů tedy podle ekologů putovala do Amsterdamu kamiónem. Tam byl náklad naložen na loď Michail Dudin, která dorazí začátkem července do přístavu Ust-Luga poblíž Petrohradu. Pak zamíří opět vlakem do Elektrárenského závodu Ural v uzavřeném městě Novouralsku.

Odhaduje se, že Německo od začátku roku 2020 poslalo do Ruska už více než 3 000 tun jaderného odpadu. Poslední náklad s 600 tunami dorazil z Německa do přístavu poblíž Petrohradu 15. června. Kde se náklad aktuálně nachází, není známo. Ekologové se obávají, že přeprava jaderného odpadu do Ruska bude pokračovat i v následujících letech, protože platnost povolení k vývozu uranového odpadu do Ruska přes nizozemské přístavy byla prodloužena do roku 2023. 

Podle Greenpeace plánuje společnost Urenco do roku 2022 poslat do Ruska 20 000 tun radioaktivního odpadu. Jde o takzvané “uranové zbytky” vzniklé při obohacování jaderného paliva – směs izotopů uranu ve formě kovového hexafluoridu s obsahem uranu-235 pod přirozenou úrovní. Dříve Urenco dodávalo do Ruska odpad po dohodě s Rosatomem. Po protestní kampani trvající několik let, byla ale v roce 2009 dodavatelská smlouva ukončena. Nyní uzavřelo Urenco smlouvu s „dcerou“ společnosti Techsnabexport. 

Podle ekologů porušují obě strany platné zákony. Podle nich je možné do Ruska dovážet jaderné materiály pouze za účelem jejich obohacení a následného vrácení zahraničnímu dodavateli. Německo sice jaderný odpad formálně kvůli obohacení do Ruska dováží, ale ve skutečnosti podle ekologů 98 procent dováženého odpadu v Rusku zůstává. “Je to cynický a nemorální obchod. Urenco ušetří miliardy eur za likvidaci uranových zbytků jejich odesláním do Ruska,” říká předseda ruské ekologické organizace Ekologická ochrana! Vladimir Slivyak.

V době přepravy jaderného odpadu zachytily stanice na jihu Skandinávie mírné zvýšení hodnot radiace. Možnou spojitost s nákladem ale nikdo ani nezmiňoval. Naměřené hodnoty byly nízké a radiace nebyla pro člověka nebezpečná.