Letecká společnost Easy Jet je uhlíkově neutrální!

Easy Jet

Jak dnes už všichni víme, největšími znečišťovateli ovzduší v dopravě jsou letecké společnosti. O to víc překvapilo prohlášení nízkonákladové letecké společnosti Easy Jet – “Jsme uhlíkově neutrální!” Jak toho dosáhli? A můžeme toho dosáhnout i v našich podmínkách? Vrací se odpustky z dob vrcholného křesťanství?

Která z leteckých společností bere svět, který se ubírá k udržitelnému rozvoji vážně? Zatím, zdá se, jediná – Easy Jet! Jako první letecká společnost oznámila, že je uhlíkově neutrální. Své emise dokáže vyvážit programy, které z životního prostředí vytěží tolik oxidu uhličitého, kolik ho Easy Jet jako letecká společnost vyprodukuje.

Nečekaná myšlenka, která není nepodobná prodeji křesťanských odpustků. Má ale význam? Easy Jet nezveřejnila svůj celkový objem emisí oxidu uhličitého. Uvedla, že její lety emitují 3,157 kilogramu oxidu uhličitého na každý kilogram leteckého paliva. A zároveň zveřejnila, že přibližně 85% celkových emisí uhlíku společnosti je výsledkem spalování leteckého paliva během letů.

Easy jet pracuje na snižování emisí už od roku 2000

Faktem je, že společnost na snižování emisí pracuje dlouhodobě – už od roku 2000. Od té doby snížila své emise na každou míli o plnou třetinu. To hlavně díky zavedení nových leteckých technologií, lehčích koberců, vozíků či sedadel. Na rampě také letouny firmy používají pouze jeden motor, do snížení uhlíkové stopy se počítá i odstranění papírových příruček….

Na to, aby o sobě mohla společnost tvrdit, že je uhlíkově neutrální, utratí zhruba 25 milionů liber ročně, tedy v přepočtu asi třičtvrtě miliardy korun. Spolupracuje na řadě projektů s First Climate a EcoAct, které vyhledávají lesnické projekty v Jižní Americe a Africe nebo financují nové projekty, které nahrazují uhlí obnovitelnými zdroji v Indii. Firma v nabídce enviromentálních nabídek vybírala projekty s označením “Gold Standard “a “Verified Carbon Standard”, což jí zajišťuje účast na dlouhodobých projektech.

Vzhledem k tomu, že letecké společnosti patří mezi největší znečišťovatele současnosti, zůstává otázkou, nakolik je podobný postup relevantní. A nakolik je pouhým reklamním trikem. Zvlášť když Easy Jet zároveň nezastírá, že jí v následujících letech může pomoci zájem klientů zkrachovalého nestora mezi cestovními kancelářemi Thomas Cook.