Státní lesy zdecimované kůrovcovou kalamitou volají o pomoc. Na sobotu 19. října vyhlásily Den za obnovu lesa – největší akci v dějinách státního podniku. Na 14 místech, v každém kraji, se do akce může zapojit každý, komu záleží na budoucnosti, a zasadit strom.

Celostátní akce se bude konat 19. října od 10 do 16 hodin za každého počasí na vybraných lokalitách. Jejich přesný seznam i podrobnosti o dopravě a doprovodných akcích najdete na stránkách Sazimelesynovegenerace.cz.

Lokality vhodné pro sázení nových lesů vybrala společnost Lesy ČR, nářadí a vhodné sazenice budou k dispozici přímo na místě. Firma vybírala z mixu pěti desítek původních dřevin, pro které jsou vhodné podmínky na vybraných stanovištích.

“Je třeba se připravit na to, že lesy, které dnes sázíme, budou za třicet, padesát let hodně jiné než ty, na jaké jsme byli zvyklí v minulosti, a které dnes napříč republikou hynou. Tím, že v takové dosud nevídané míře sázíme nový les, tvoříme úplně novou krajinu. Sázíme lesy, které porostou do 22. století,” říká generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Široká podpora dobrovolníků, stromky už jsou téměř rozebrané

Přestože do akce ještě zbývá téměř měsíc, stromky k sázení už jsou na některých stanovištích téměř rozebrané a Lesy ČR proto přidaly dodatečně k původním 12 ještě dvě další lokality – nedaleko Pardubic a Českých Budějovic.

K účasti se spontánně hlásí jednotlivci, ale větší skupiny. Jsou mezi nimi známé osobnosti, například fotbalový brankář Petr Čech, ale i řada olympioniků, skauti, turisté, lékaři nebo orientační běžci.

“Zájem, který jsme vyvolali, je obrovský a opravdu nás těší,” říká Josef Vojáček a dodává: “Zdá se, že to bude skutečně den, který nás spojí, jak uvádíme v podtitulu akce. 

Státní podnik představí na všech místech les, který dnes sází místo uhynulých porostů. Je smíšený z několika desítek původních druhů českých dřevin, přizpůsobený měnícímu se klimatu, schopný zadržet vodu a odolnější vůči škůdcům. Obvykle ho tvoří tři dominantní dřeviny, které doplňují další druhy vhodné pro dané lokality.