Kostarika – první země světa bez fosilních paliv a jednorázových plastů?

Téměř 99 procent energie vyrábí Kostarika už nyní z obnovitelných zdrojů

Středoamerická Kostarika chtěla do poloviny roku 2021 odbourat veškeré plasty na jedno použití a fosilní paliva. Měl to být dárek k výročí 200 let nezávislosti. Po moratoriu na těžbu ropy, přechodu na obnovitelné zdroje a aktivní obnově lesů se země nyní zaměřila na odstranění závislosti na ropě v dopravě. A i když svůj záměr nejspíš i kvůli koronavirové pandemii nenaplní, posouvá se stále kupředu.

Kostarika, nebo španělsky Costa Rica, v doslovném překladu znamená Bohaté pobřeží. Nezávislost na Španělku bývalá kolonie získala už v roce 1821. Od roku 1902 si udržuje demokratické zřízení. Jediná válka v roce 1948 trvala pouhé dva měsíce a vyústila v rozpuštění armády. Tu středoamerická země s pěti miliony obyvatel nemá dodnes. Její vytvoření zakazuje ústava. Ta také ukládá občanům starším 18 let povinnost volit a stát je na oplátku povinen zajistit každému přístup ke vzdělání (vzdělání se věnuje hned sedm článků ústavy). Kostarika do vzdělání dává 20 až 30 procent veřejných financí (v ČR je to 10%).

Nyní středoamerický stát se zhruba dvoutřetinovou rozlohou oproti České republice míří k dalšímu milníku – tím je úplný zákaz fosilních paliv v energetice. “Dekarbonizace je velkým úkolem naší generace a Kostarika musí být jednou z prvních zemí na světě, která jej splní, ne-li první,” prohlásil při své inauguraci v květnu 2018 prezident Carlos Alvarado Quesada.

300 dnů v roce výhradně z obnovitelných zdrojů

A země i přes mírné problémy s plánovaným snižováním rozpočtových schodků k tomuto cíli stále míří. Dosažení stoprocentní uhlíkové neutrality je naplánované na rok 2050. Co se týče energetiky, má země ale už téměř splněno. Téměř 99 procent energie v Kostarice pochází z obnovitelných zdrojů, především z vody, slunce, větru a geotermální energie.

V roce 2017 využívala země po dobu 300 dnů v roce výhradně obnovitelnou energii. Nyní se zaměřuje elektrifikaci dopravy, což se navzdory pobídkám, díky nimž jsou elektromobily na stejné cenové hladině jako vozy se vznětovými motory, zatím nedaří.

Kromě uhlí a ropy se Kostarika snaží omezit i plasty. Ty jednorázové by měly úplně zmizet do 15. září 2021, kdy země slaví 200 let nezávislosti. Od té doby budou muset být všechny recyklovatelné nebo biologicky rozložitelné a nesmí být na bázi ropných produktů.

Kostarika využívá pro své ekologické cíle technickou a finanční podporu z Rozvojového programu OSN. A přestože se jí do poloviny září příštího roku fosilní paliva i kvůli celosvětové pandemii nejspíš nepodaří úplně odstranit, postupuje stále kupředu. V letošním roce by se země s mezinárodním označením CR měla stát členem OECD a v roce 2025 by chtěla hostit mezinárodní konferenci o světovém klimatu.

Kostarika podporuje zahraniční investice daňovými úlevami. Má několik průmyslových zón, včetně těch specializovaných, které nabízejí služby investorům podle geografické příslušnosti. Energeticky je Kostarika soběstačná. Stále však podporuje investice do obnovitelných zdrojů. Nový zákon umožňuje investorům prodávat elektřinu i na zahraničních trzích. Vývozci přitom mohou uplatňovat až osmileté daňové prázdniny.