Jedy v polích: hraboši se znovu rychle rozmnoží, dravcům to bude trvat léta

K přirozeným nepřátelům hrabošů patří například sovy

Povolení plošného použití jedu na hraboše, které minulý týden schválilo ministerstvo zemědělství, může mít pro přírodu nedozírné následky. Přírodovědci varují, že jedem kromě hrabošů či zajíců otrávíme i velké množství jejich predátorů – především koček, lišek, nebo ptáků jako jsou poštolky, všechny druhy sov nebo čápi. A zatímco populace hrabošů se po aplikaci jedu poměrně rychle vzpamatuje, zdecimovaným dravcům bude trvat dlouhá léta než se dostanou na své původní stavy.

Petice proti plošnému šíření prudkého jedu proti hrabošům má zatím přes 29 tisíc podpisů a připojit se můžete zde. Další petice s názvem: Vraťme život do krajiny má přes 56 tisíc podpisů a připojit se můžete zde.

Proti povolení plošného rozptylu prudkého jedu Stutox II protestují nejen myslivci a přírodovědci (psali jsme zde: Vyhlazovací válka….), ale také ornitologové a také soukromí zemědělci. „Rozsypání jedu způsobí úhyny dravců, sov, lasiček, tedy našich spojenců v boji s hraboši. Zatímco hraboši se zvládnou namnožit rychle, dravcům to bude trvat léta. Trávení je rychlé a jednoduché řešení, které jen konzervuje nedobrý způsob hospodaření,“ komentuje rozhodnutí ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.


Čtěte také:


Stanovisko České společnosti ornitologické najdete zde. Ornitologové upozorňují, že prudkým jedem Stutox se už v loňském roce otrávily kromě čápů i desítky zajíců a bažantů. Skutečné úhyny je ale ve volné krajině obtížné sledovat. Ornitologové proto prosí: “Pokud zjistíte, že na poli leží granule jedu nebo tam jsou uhynulí živočichové, pošlete informaci na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podatelna@ukzuz.cz a v kopii na ČSO cso@birdlife.cz. Zároveň prosíme o vkládání případů nalezených ptáků do naší databáze birds.cz, bližší informace o možných otravách přivítáme také na našem mailu cso@birdlife.cz.”

Na jed Stutox není protijed, středně velký pes se otráví po lžíci granulí

Stutox je nejúčinnějším jedem na hlodavce. Zabíjí už do několika hodin a neexistuje na něj protijed! Fosfid zinku uvolní v žaludku vysoce jedovatý fosfan. Ten naleptává sliznici trávicího ústrojí, působí otok plic a zabíjí buňky. Příznaky otravy se objevují rychle, během několika minut. Otrava se projevuje silným zvracením, často s krví, silnou bolestí břicha, postupující slabostí a nakonec šokem, kolapsem a smrtí. Mohou se objevit silné křeče, v nichž zvíře umírá 3 až 5 hodin.

Otrávit se mohou nejen divoce žijící zvířata, ale také psi a kočky. Na smrtelnou otravu desetikilogramového psa stačí, aby někde pozřel polévkovou lžíci návnady. Zvířata často mohou sežrat přiotráveného nebo uhynulého živočicha. Zde je důležité, kolik nestráveného jedu zbylo v jeho trávicím traktu. Čím menší dravec otrávenou kořist pozře, tím je nebezpečí smrtelné otravy vyšší.

V největším nebezpečí jsou tedy predátoři jako kuny, lasičky, malí draví ptáci, ale také domácí kočky a malá plemena psů. Pes, jenž pozře tuto nebezpečnou látku do několika minut silně zvrací (ve vyzvraceném obsahu se může objevit i krev), viditelně slábne, kolabuje a umírá.

Komentáře nejsou povoleny.