Evropa se otepluje mnohem rychleji, než se čekalo

Všechny klimatologické modely selhávají. Teplota v Evropě se zvyšuje mnohem rychleji, než se očekávalo. Vůbec největší vlna oteplování zasáhla právě náš region – střední Evropu. Přichází klimatická změna. Kam až teploty porostou?

Klimatická změna je nezvratným faktem. Potvrzuje to nová studie mezinárodního klimatologického týmu, která se zabývá změnami v Evropě. Podle ní teploty na mnoha místech rostou mnohem rychleji, než předpokládaly modely. Počet dní s extrémním horkem se rychle zvyšuje a množství výjimečně chladných dní klesá.

Jen letošní léto přineslo řadu teplotních rekordů. Například v jižní Francii teplota vystoupala nad 46 stupňů Celsia. Podle nového výzkumu zveřejněného v časopise Geophysical Research Letters se počet dní s extrémním horkem od padesátých let minulého století ztrojnásobil a léta se stala teplejší. Počet dnů s extrémně nízkými teplotami klesl na více než polovinu.

Extrémně horké dny jsou nyní průměrně o 2,3 stupně teplejší, extrémně chladné dny jsou teplejší dokonce o tři stupně Celsia.

Střední Evropa vede

Mezi zajímavosti patří zjištění, že vůbec nejsilněji se současná klimatická změna projevuje ve střední Evropě. Extrémní teploty se zde zvyšovaly o 0,14 stupně Celsia za každé desetiletí. Teploty vzrostly o víc než jeden stupeň víc oproti jiným částem kontinentu.

Rozdíly skutečný teplot oproti původním modelům jsou zase nejvíce patrné v Nizozemsku, Belgii a ve Francii. Modely jsou asi o dvě třetiny nižší, než skutečnost. Nové rekordy jsou překonávané mnohem rychleji, než klimatologové očekávali.

Poslední čísla jsou podle nich jasným signálem klimatické změny. Kam až teploty porostou a jakým tempem zatím nikdo nedokáže odhadnout. Vědci to sice neřekli, ale výzkum nejspíš potvrzuje, že růst teplot se lidskou činností zřejmě nepodaří zcela zvrátit, ale jen zmírnit.

Historické klima planety je podle řady vědců na rozdíl od současné doby značně nestabilní. Během posledních 60 000 let se země oteplila nebo ochladila až o sedm stupňů, a to nejméně dvacetkrát. V době mezi 65 000 lety před naším letopočtem a 10000 lety před naším letopočtem se teplota snižovala a zvyšovala každých 1500 let. Vypovídá o tom studium grónských ledovců. Teplota v Grónsku se tak měnila až o sedm stupňů.


Podle vědců je spíš zvláštní, že podobné výkyvy se neopakovaly v posledních 10 000 letech. Část vědecké obce se domnívá, že k tomu přispěla činnost člověka, který začal mýtit lesy a pěstovat obilí. Skleníkové plyny, které vznikají při spalování dřeva, vedly ke skleníkovému efektu, který zastavil prudké ochlazení provázející nástup další doby ledové, jež možná právě končí.

Komentáře nejsou povoleny.