Z nahodilých akcí, které mají za cíl posílit obnovu lesů, se pomalu stává poměrně silné celosvětové hnutí. V České republice i ve světě se k němu připojují velké společnosti jako například Youtube či osobnosti typu Elona Muska nebo šéfa společnosti Shopify Tobiase Lütkeho. Ti na výsadbu nových stromů věnovali každý po milionu dolarů.

Necelý měsíc po celorepublikovém Dni za obnovu lesa, při němž pod taktovkou Lesů ČR zasadilo 31 tisíc dobrovolníků statisíce nových stromů, se připravují další akce. Nové stromové aleje sází města i obce, podporuje se obnova lesů. Nové stromy sázejí ministři a nedávno se v tričku s nápisem “Sázíme stromy” nechal vyfotit i premiér Andrej Babiš.

Už tento víkend se bude sázet hned nejméně na šestnácti místech. Jednak ve Vestci u Prahy, kde by se mělo sejít 500 dobrovolníků, aby vysadili novou stromovou alej. Sázet se bude ale také v Lounech, Kostici, v Bystřici, Březinách, Hruškách, v Mikulově, Třinci, Benešově, ve Vrbové Lhotě, Chudčicích, Kuníně, Vyškově a ve Svatém Janu nad Malší. To jsou projekty neziskové organizace Nadace Partnerství, která spolupracuje se státem na projektu výsadby 10 milionů stromů.

Stát zatím podporuje především komunitní či obecní výsadbu. Nejčastěji jde o stromové aleje.

Do sázení stromů se ale zapojují i dobrovolníci na sociálních sítích, kteří chtějí pomáhat s obnovou lesů. Jedna taková akce se uskuteční v sobotu v polesí Český Šternberk u vesničky Šternov. Lesníci tam po dohodě připraví dobrovolníkům nářadí i sazenice nových stromků.

Češi bojují se suchem, svět zburcovaly požáry v Amazonii

Proč bychom se vlastně měli zajímat o obnovu lesa? Každý si může najít své vlastní důvody. V České republice se mluví především o nutnosti vrátit do krajiny stromy proto, aby pomohly zadržovat vlhkost. Často zmiňovaná je i obnova lesa po kůrovcové kalamitě.

Ve světě zvedly vlnu zájmu o obnovu lesa především záběry hořících pralesů v Amazonii. Tisíce hektarů tamních lesů každoročně padne za oběť požárům, které zakládají majitelé plantáží. Útočí přitom i na chráněná území domorodých kmenů. Podle Greenpeace stoupl od letošního ledna až září počet požárů v oblastech, kde žijí původní obyvatelé, na více než dvojnásobek v porovnání se stejným obdobím roku 2018. Počet ohnisek se zde zvýšil z 2544 na 5161.

Svět daleko více než Česká republika připomíná, že obnovou lesů pomáháme snižovat emise oxidu uhličitého v ovzduší. Známý ekolog Thomas Crowther nedávno magazínu The Independent řekl, že stromy představují nejsilnější zbraň v boji proti klimatické změně, protože z atmosféry vysávají oxid uhličitý. Pokud by se celkový počet stromů na Zemi zvýšil o zhruba bilion, podle Corwthera by to stačilo k odstranění emisí vypuštěných za dobu minimálně 10 let.

MrBeast zasahuje – 20 milionů dolarů na nové stromy

V řadě zemích vznikají zcela spontánně projekty, které mají ambice stát se celosvětovým hnutím. Zatím nejvíce má našlápnuto projekt #TeamTrees youtubera Jimmyho Donaldsona, známějšího pod přezdívkou „MrBeast“.

Cílem projektu, který spolupracuje s nadací Arbor Day Foundation zabývající se výsadbou stromů, je vybrat v rámci kampaně na YouTube 20 milionů dolarů. Tedy asi 460 milionů korun, které by měly posloužit pro výsadbu 20 milionů sazenic.

A Jimmymu se daří – do pěti dnů od startu vybral přes 5 milionů dolarů, tedy přibližně 115 milionů korun. A peníze stále přibývají – 11 dní od zahájení kampaně má na účtě už téměř 13 milionů dolarů, tedy v přepočtu kolem 297 milionů korun.

Seznam největších dárců kampaně TeamTrees – co strom, to jeden dolar.

Do kampaně se zapojují obyčejní uživatelé youtube, ale i řada youtuberů samotných a také známé osobnosti. Největším donátorem je aktuálně šéf společnosti Shopify Tobias Lütke, který daroval 1 000 001 dolarů a o jeden dolar překonal majitele společnosti Tesla Elona Muska. Šéf Twitteru Jack Dosey nejdříve věnoval 150 tisíc dolarů a později přihodil dalších 200 tisíc. Zapojila se šéfka Youtube Susan Wojnicki, Mark Robert, inženýr dříve působící v NASA, hudebník Alan Walker nebo beauty youtuber Jeffree Star.

Kampaň by měla trvat až do 1. ledna, takže není pochyb, že MrBeast svého cíle vybrat 20 milionů dolarů dosáhne a dost možná vybere ještě víc. Na vysázení jednoho bilionu stromů, které by mohly pohltit emise za posledních deset let, by to ale chtělo podobných akcí mnohem víc.