Nové lesy v sobotu vysadilo na 14 místech v republice s lesníky z Lesů České republiky 31 tisíc lidí. V zemi jsou díky nim stovky tisíc nových sazenic .

Do lesa se vydaly rodiny s dětmi, skauti, studenti, olympionici, novináři, spolky a sdružení včetně turistů i seniorů. „Jsem moc rád, že přišlo tolik lidí, kteří se spolu s námi dnes podíleli na výsadbě lesa pro nové generace. Nešlo nám o rekordy, ale zájem a nasazení účastníků byl obdivuhodný. Chtěli jsme veřejnosti představit les 22. století, který už dnes sázíme a v příštích letech budeme sázet v ještě větší míře. Obrovský zájem veřejnosti nás velmi těší a současně zavazuje k budoucí péči o stromy vysazené nejen dnes. Klobouk dolů a děkuji všem účastníkům i devíti stovkám kolegů v celé republice, kteří akci zorganizovali,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. „Přijďte se podívat, jak Vaše stromy rostou,“ vzkázal.

Největší zájem byl ve středočeské Vráži, kam přišlo během celého dne pět tisíc lidí, kteří vysadili téměř 50 tisíc sazenic. Brněnské paseky zalesnily čtyři tisíce lidí asi 14 tisíci sazenicemi.

Bohatý program i známé osobnosti

Doprovodný program se na různých místech lišil. Například ve Slatiňanech v Pardubickém kraji měli návštěvníci k dispozici rady mykologa, v Radíkově v Olomouckém kraji přijel s několik dravými ptáky ornitolog, na středočeské Vráži si nejmenší zajezdili na speciální dráze pro horská kola a k vidění byl i dakarský speciál Martina Macíka před jeho odjezdem na letošní rallye Dakar. Malí návštěvníci si mohli zblízka prohlédnout nejmodernější lesnickou techniku, poznávat stopy zvěře nebo si zastřílet ze vzduchových pušek.

Na řadu míst přišly i známé osobnosti. V Karlových Varech zasadil strom třeba Jiří Bartoška, ve Slatiňanech Dagmar Pecková, na Vráži ve středních Čechách kardiolog Jan Pirk, na jihočeské Kleti Kateřina Neumannová, na Táborsku dokumentaristka Petra Nesvačilová, na Zlínsku Karel Loprajs i Tomáš Dvořák, v Lovečkovicích v Ústeckém kraji hokejisté Jiří Šlégr, Josef Beránek a Martin Škoula. 

Podle Vojáčka se celá akce bude napřesrok opakovat. “Chtěli bychom založit tradici,” prohlásil.

Komentáře nejsou povoleny.