Den za obnovu lesa je už zítra: budeme sázet hlavně listnaté stromy

Historická celorepubliková akce Lesů České republiky, DEN ZA OBNOVU LESA, se na 14 místech v zemi koná už tuto sobotu 19. října. Každý může ukázat vysazením byť jediné sazenice, že mu není obnova krajiny postižené kalamitou lhostejná. A nejen to.  Termín je symbolický, na 20. říjen připadá Mezinárodní den stromů.

Svůj strom si může pod vedením lesníků v tento den vysadit každý. „Představíme lesy, jaké dnes sázíme a budeme sázet i v příštích letech, odolnější, druhově pestřejší a smíšené,“ říká generální ředitel Lesů České republiky Josef Vojáček. Kromě toho se bude také uklízet les a klest, stavět a opravovat oplocenky, lidé si vyzkouší třeba měření dříví, uvidí práci s koňmi a další lesnické činnosti.

“Zatím přesně nevíme, kolik stromků nakonec zasadíme. Důležitá je z našeho pohledu symbolika celé akce. Chceme, aby každý z nás měl tu možnost pomoci lesům s obnovou,” vysvětluje tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Své si na akci najde každý, kdo souzní s přírodou. Malé návštěvníky zaujmou lesní pedagogové. Doprovodný program se bude na různých místech lišit. Například ve Slatiňanech v Pardubickém kraji poradí houbařům mykolog, do Radíkova v Olomouckém kraji se chystá s několik dravými ptáky ornitolog, na středočeské Vráži si nejmenší zajezdí na speciální dráze pro horská kola a k vidění bude i dakarský speciál Martina Macíka před jeho odjezdem na letošní rallye Dakar.

Malé stromky přijdou sázet i známé osobnosti

Přijdou i známé osobnosti. V Karlových Varech si svůj strom zasadí třeba Jiří Bartoška, ve Slatiňanech Dagmar Pecková, na Vráži ve středních Čechách kardiolog Jan Pirk, na jihočeské Kleti Kateřina Neumannová, na Táborsku dokumentaristka Petra Nesvačilová, na Zlínsku Karel Loprajs i Tomáš Dvořák, v Lovečkovicích v Ústeckém kraji hokejisté Jiří Šlégr, Josef Beránek a Martin Škoula a další. „Veřejné podpory si moc vážíme. Zatím se nedá odhadnout, kolik lidí se akce zúčastní, ale nejde nám o rekordy ani dostihy. Chystáme den, který nás spojí,“ dodává Vojáček.

Sázet se bude směs dřevin, především listnaté stromy. Ve středních nadmořských výškách a pahorkatinách dávají Lesy ČR přednost javorům, jedlím, bukům, jilmům a lípám. V podhorských a horských oblastech postupně zvyšují podíl buku a jedle, své místo zde ale mají i smrky, které do těchto poloh ve střední Evropě tradičně patří.

V historii české kotliny byly stromy důležitou součástí každé kultury, která si zde našla své místo. Už staří Keltové spojovali stromy s lidskými vlastnostmi a věděli, že les je pro život člověka navýsost důležitý. Zmínky o posvátných hájích, které propojují osudy dávné civilizace s naší přírodou nacházíme v historii řady míst i dnes. Vážili si síly, nezdolnosti a odhodlání – jejich stromem byl dub.

Na Kelty navázali i zemědělští Slované. Naším národním stromem se díky nim stala lípa – tvárná, přizpůsobivá, i když na první pohled občas trochu samotářská, náročná touhou zachovat si vlastní prostor.

Seznam míst a podrobné informace o konání akcí naleznete na www.sazimelesynovegenerace.cz. Enmag.cz bude s obnovou lesa pomáhat ve středočeské Vráži u Komorního Hrádku. Těšíme se na společné setkání.