ČR zvažuje zakázat přístup na levné asijské eshopy. Kvůli odpadům.

Pokračující snaha zvýšit ochranu životního prostředí bude mít nejspíš další oběť. Ministerstvo životního prostředí navrhuje zakázat lidem přístup na webové stránky levných eshopů. Důvodem je fakt, že neplatí poplatky za recyklaci odpadů.

Po úvahách o zákazu hovězího, omezení letecké dopravy nebo přechodu na stravu z hmyzu přichází další další z nápadů, jak posílit ochranu životního prostředí. Tentokrát z dílny českého ministerstva životního prostředí. To chce zákonem zakázat přístup na zahraniční eshopy, které státu nedoloží, že mají všechny potřebné zdravotní a bezpečnostní atestace platné z zemích EU, a platí všechny poplatky podle zákona o odpadech. Informace přineslo říjnové vydání měsíčníku Odpadové fórum.

Opatření cílí především na eshopy z Číny, kde lidé nakupují levné oblečení, elektroniku, ale například i pneumatiky nebo vybavení domácnosti. Ministerstvo argumentuje tím, že tyto eshopy nabízejí zboží, které velmi často nevyhovuje normám Evropské unie. Je nekvalitní a jejich vlastníci se vyhýbají poplatkům, které majitelé evropských eshopů platí.

Ministerstvo chce přístup zakázat stejným způsobem, jako se to děje v případě nelegálních hazardních webů. Povinnost přenese na poskytovatele internetu a ti svým uživatelům zakážou na tyto stránky přístup. Pokud zadáte adresu nebo kliknete na odkaz, web se vám vůbec nezobrazí. Ministerstvo životního prostředí vložilo tento nástroj do balíčku nových odpadových zákonů, které budou platné od 1. 1. 2021. Český nápad oceňuje i Brusel, takže není vyloučeno, že se brzy stane celoevropskou normou.