Babiš zvýšil svůj odhad uhlíkové neutrality ČR na 30 až 40 miliard eur

Andrej Babiš na Summitu hlav států v Bruselu (Foto: EU)

Včera to bylo 375 miliard korun, tedy zhruba 30 miliard eur, dnes už to může být ještě o deset miliard euro víc. Tedy 1 030 miliard korun. Premiér Andrej Babiš při svém příjezdu na bruselský summit hlav států Evropské Unie “zpřesnil” svůj odhad ceny za uhlíkovou neutralitu České republiky.

Premiér Babiš v úvodu svého vystoupení před novináři zopakoval, že bez jádra to nepůjde. “Nechápu proč s tím má řada států problém,” uvedl a dodal, že 15 členů Evropské unie využívá jadernou energii. Už při svém dopoledním příjezdu do Bruselu si neodpustil poněkud rýpavý tweet na adresu našich jižních sousedů: “Dnes ráno ve čtvrt na osm spotřebovávali Rakušané 23 % české elektrické energie, Slovensko 30 %. Kdybychom nedodávali Rakousku energii, tak by si čtvrtina z nich ani neuvařila kafe.”

Dosažení uhlíkové neutrality má různé náklady, připomněl premiér. “Pokud jde o Českou republiku, bude to pravděpodobně více než 30–40 miliard eur,” uvedl. Stále ale neupřesnil, jestli jde o roční nebo celkové náklady. Pokud by šlo o roční náklady, vyšel by přechod na uhlíkovou neutralitu Českou republiku celkově na 20 až 30 bilionů korun, což by znamenalo roční výdaje ve výši 14 až 20 procent HDP.

Nynější summit hlav států EU by měl schválit nastavení klimatických opatření v rámci Evropské Unie. Kromě systému navrhovaných podpor pro snižování emisí oxidu uhličitého, podpory rozvoje obnovitelných zdrojů a omezování spotřeby uhlí, by měla Evropa také potvrdit své závazky.

Mezi nimi je nejdůležitější závazek snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého o 40 procent a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Uhlíková neutralita znamená že daná země eliminuje tolik emisí, kolik jich vypustí do ovzduší. Česká republika, Polsko a Maďarsko dosud tento závazek blokovaly.

Záznam briefingu Andreje Babiše při příchodu na bruselský summit

“Existuje interaktivní mapa klimatu, kde můžete vidět každou chvíli, jaký druh energie každá země produkuje. Zkontroloval jsem to dnes ráno v 7:15. V tu chvíli Francie vyprodukovala 63% své energie z jaderné energie, protože má 60 jaderných elektráren. Například Polsko produkovalo 68% energie z uhlí. V té době bylo v České republice vyrobeno 37% energie z uhlí a 32% z jaderné energie,” prohlásil při svém příjezdu Babiš.

Celý briefing premiéra Andreje Babiše (zdroj: EU)


Připomněl, že Rakousko dnes ráno odebíralo 25% energie z České republiky. “Protestují tedy proti tomu, že pro ně vyrábíme energii,” dodal. “Jaderná energie je čistá energie bez emisí. Nevím, proč s tím má problém mnoho zemí. Máme 15 členských států s jadernými elektrárnami. Zároveň je jich mnoho ve výstavbě. Ve Finsku, v Maďarsku atd. Česká republika chce obnovit kapacitu jaderných elektráren. Proto nechápu tento přístup hlavně z Rakouska. Snažím se to vysvětlit svým kolegům.”

“Právě přicházím ze schůzky, kdy jsem to vysvětloval francouzskému prezidentovi a svému příteli Xavieru Bettelovi a tak dále. Pokud opravdu chcete dosáhnout uhlíkové neutrality, musíme pochopit, že každý členský stát má jiný energetický mix. A dosažení této uhlíkové neutrality má také různé náklady. Pokud jde o Českou republiku, bude to pravděpodobně více než 30–40 miliard eur. Proto o tom musíme diskutovat. Nejen, že řeknu „ok, pojďme do toho,“, bez jakékoli analýzy.”

Chceme také vědět, jak donutíme Čínu, Rusko a Indii ke snížení emisí. Byl jsem v Madridu a emise rostou. V roce 2018 snížila Evropská unie emise CO2 o 20 milionů tun – to je pouze 9% celosvětových emisí. A ostatní vzrostly o 1,020 milionu tun CO2. Jak je tedy donutíme? To je otázka. Musíme o tom diskutovat, možná o zavedení nějaké daně, nebo nevím. Protože produkují dobře mimo Evropu s emisemi. My pak jejich zboží nakupujeme v Evropě. To je tedy diskuse, která se má vést. A diskuse o tom, kolik to bude stát,” vysvětlil premiér postoj České republiky.

…Pokračování….