Architekti 3D tiskem zachraňují korálové útesy

Jak oživit naděje ustupujících korálových útesů, zdecimovaných rostoucím znečištěním oceánů? Biologům, kteří dlouho hledali vhodný materiál pro zachycení korálových kolonií na nových místech, přišla pomoc z nečekaného směru. Přímo od architektů.

S plánem jak zachránit mořské korály přišli architekti z Univerzity v Hong Kongu společně s mořskými vědci. Společnými silami vyvíjejí 3D tištěné ,,útesové dlaždice”, které slouží k uchycení korálů. Dlaždice jsou vyrobeny kombinací jílů a keramiky, takže jsou ekologicky přívětivé pro životní prostředí.

3D tiskem vyrobené dlaždice pro podporu korálů (foto: Univerzita v Hong Kongu)

V posledních letech je budoucnost komunity korálů ve všech světových mořích silně ohrožena. Na vině je především bioeroze (zhoršování životního prostředí korálů), bělení korálů a hromadná úmrtnost v letech 2015-2016. Vědci proto začali hledat možnosti, jak rozvoj korálů ve světových oceánech podpořit. Problém je v tom, že koráli se neuchytí všude. Aby se uchytily, potřebují nerovný, ale pevný základ. Navíc jim vadí mořské sedimenty ukládající se na dně. Oba tyto problémy vyřešily právě 3D tiskem vyrobené dlaždice. Vědci jich v rámci projektu na ochranu korálů vyrobili a rozmístili 128 kusů.

Po dobu jednoho a půl roku budou nyní vědci sledovat jaký je výkon korálů na dlaždicích. Doufají že tato metoda poskytne korálům dostatečný prostor pro obnovu a zachování biologické rozmanitosti. Díky jejich úsilí bychom tak mohli být zase o krok vpřed v pokračujícím globálním úsilí o záchranu degradovaných systémů korálových útesů.