16 kg odpadu na hlavu – letošní úklid Česka byl rekordní

Do úklidu Česka se letos zapojilo přes 150 tisíc dobrovolníků

157 163 dobrovolníků, 3 895 akcí a 2 613 tun odpadu. Taková je bilance letošního ročníku uvedli akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Letos se organizátoři zaměřili hlavně na pneumatiky. Celkem jich z přírody odnesli skoro 18 tisíc.

Zájem o ochranu přírody a životního prostředí rok od roku sílí. Dokazují to letošní výsledky největší dobrovolnické úklidové akce Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko. Téměř čtyř tisíc úklidových akcí v rámci dnů Ukliďme svět, Ukliďme Česko se zúčastnilo přes 150 tisíc dobrovolníků! To je jako kdyby do úklidu přírody vyrazila skoro celá Plzeň nebo Olomouc s Jihlavou.

Hlavním tématem letošního ročníku byly pneumatiky. Vídáme je často a na různých místech – v obcích, kolem komunikací a dokonce i v přírodě. Jen během hlavního úklidového dne jich dobrovolníci na jaře letošního roku napočítali a uklidili 17 700.

“Snažili jsme se na problém pneumatik v přírodě upozornit a doufáme, že i díky tomu budou do budoucna vysloužilé pneumatiky svůj životní cyklus končit tam, kde mají. Bezplatným odevzdáním u jejich prodejců. Seznam odběrných míst (nejen pneumatik, ale prakticky všech odpadových komodit) nyní nalezne každý snadno díky novému projektu kamsnim.cz,” uvedl Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

“Navzdory stoupajícímu množství sebraného odpadu to vidíme s černými skládkami pozitivně. Tradiční organizátoři nám čím dál častěji hlásí: máme víc dobrovolníků, méně odpadu. Na letošním 25. ročníku Čištění Vltavy se sebralo rekordně málo odpadu, daří se s úklidy postupně pronikat i do školní výuky, kde si děti užijí den venku a zároveň se samy přesvědčí o tom, že odpadky v přírodě nemají co dělat. Letos se zapojilo přes 530 škol. Stačí tedy vytrvat, výsledky jsou vidět už nyní,” hodnotí vývoj akce Katka Landová z Českého svazu ochránců přírody.

Celou akci sponzorují především Nadační fond Veolia, Ministerstvo životního prostředí a Komerční banka. Do jednotlivých úklidů se ale zapojuje také řada místních firem a komunit.

Příští rok se hlavní akce koná opět v tradičním dubnovém termínu, konkrétně v sobotu 4. 4. 2020. Termín mezinárodního úklidového dne pak připadá na 19. září. Pokud se hodláte připojit ke stále sílícímu „úklidovému“ hnutí, můžete se již nyní přihlásit na webových stránkách UklidmeCesko.cz, kde získáte všechny potřebné informace.