Třiačtyřicet pater, dřevo a spousta rostlin. Ekologické věžáky jsou v kurzu

Foto: Koichi Takada Architect

Špičková architektura je stále zelenější. A to doslova. Už nestačí jen energetická pasivita, moderní technologie, beton a sklo. V moderním domě musí být člověk v neustálém kontaktu s přírodou. Takový je i záměr projektu z pera kanceláře Koichi Takada Architects pro centrum Los Angeles. Třiačtyřicetipatrová budova s fasádou ze dřeva a živých rostlin se má podle představ tvůrců stát “nejzdravějším místem k životu v LA”.

Zelený ekověžák pro Los Angeles projektovali Koichi Takada Architects spolu se společností  MVE + Partners. Ta vystupuje jako výkonný architekt. Projekt za 500 milionů dolarů, který zaštiťuje společnost Crown Group Australia, by měl proměnit čtvrť Downtown v prosperující sousedství. Budova o 43 patrech nabídne 319 bytů a hotel o 160 pokojích.

(foto: Koichi Takada Architects)

Koichi Takada vysvětluje, že se při tvorbě návrhu nechal inspirovat ikonickými kalifornskými sekvojemi, “… jejich výškou, odolností a jemným vyváženým ekosystémem.” Budova je sama o sobě spojením moderních stavebních technologií a přírodních materiálů.

(foto: Koichi Takada Architects)

Základna budovy zaujme zvlněnou dřevěnou konstrukcí, která spadá až na úroveň ulice. Celá struktura je vlastně veřejným uměleckým dílem, poskytuje stín a přístřeší pro hotelové hosty, obyvatele i chodce. Přírodní zelená fasáda vyrobená ze dřeva se zvedá ze základny a stoupá až na vrchol, kde vytváří korunu sekvoje větvící se směrem k obloze.