Jak se tiskne dům – nejvyšší budova vytisknutá 3D tiskárnou stojí v Dubaji

Budoucnost stavebnictví patří 3D tiskárnám. Staví rychle, levně a nezatěžují životní prostředí prachem a emisemi tolik, jako klasické stavby. Malý rodinný dům dokáží už dnes vytisknout za jediný den a za cenu do 150 tisíc korun. Dvoupodlažní budovu zvládnout za tři dny. Do několika let se touto technologií mají stavět i mrakodrapy v Dubaji a v Číně.

Architekti 3D tiku zatím příliš nefandí. Samotné společnosti, které se 3D tiskem zabývají, přiznávají, že jejich technologie je stále ve vývoji. Ale vývoj je to, vzhledem k tomu, že jde o mladé odvětví, až překotně rychlý. První dům byl vytisknutý teprve před pár lety a dnes už se vážně mluví o tom, že tisk budov je ideálním prostředkem pro kolonizaci vesmíru. Na stavebních 3D tiskárnách má také vzniknout dráha pro projekt Hyperloop Elona Muska.

Pravdou zůstává, že 3D tisk se zatím do žádných velkých výšek nehrne. V Číně sice společnost Winsun používá 3D tisk při stavbě šestipodlažních činžáků, ale zatím tiskne jen komponenty, které se pak na stavbu dopravují. Výhodou je především rychlost. Firma dokáže za jediný den díky 3D tisku postavit šest domů.

Nejvyšší vytisknutá budova měří 9,5 metru a stojí v Dubaji

Zatím nejvyšší budovou světa kompletně vytisknutou na 3D tiskárně je dvoupatrová kancelářská budova v Dubaji. Za tímto revolučním kouskem stojí firma Apis Cor mladého ruského inženýra Nikity Chen-iun-taje. Nikita pochází z Irkutska, ale svojí již globálně působící společnost řídí z amerického Bostonu.

Dvoupodlažní budova v Dubaji stojí na ploše o rozměrech 640 metrů čtverečních. Apis Cor při její výstavbě použila svou vlastní robotickou tiskárnu a místní materiál – směs písku a sádry. Tisklo se přímo na místě a sám Nikita stavbu označil jako velkou zkoušku.

“Konstrukce 3D tiskové technologie je teprve v počátečních fázích vývoje. Tento projekt nám umožnil získat jedinečné zkušenosti, které nám pomohou celou technologii dále vylepšit. Vylepšená verze díky tomu bude spolehlivější a bude stavět dvakrát rychleji. Navíc se nám podařilo vylepšit i naši vlastní směs pro 3D tisk,” říká Chen-iun-tai.

Technologii prověří stometrová budova poblíž Šanghaje

Odlišnou techniku než Apic Cor, který tiskne domy přímo na místě stavby, používá čínská společnost Winsun, která se řadí mezi průkopníky celého odvětví. Winsun tiskne díly pro své stavby v továrně a sestavuje je až na místě. Firma vlastní přes 150 patentů pro stavební 3D tisk, prodala už přes stovku domů a tvrdí, že se s cenou dostane na hladinu 4800 dolarů, tedy v přepočtu na 110 tisíc korun za jeden dům.

Winsun se ke spolupráci snaží nalákat dosud skeptické světové architekty, soustavně spolupracuje s výzkumnými středisky. Výsledkem je projekt stometrové budovy s podlahovou plochou přes 200 000 metrů čtverečních, kterou chce společnost postavit nedaleko Šanghaje. Ta by měla prověřit možnosti 3D tisku při stavbách výškových budov.

Následně se firma chce pustit dalších projektů. Zájem má především Dubaj – hovoří se o tisku celého komplexu kancelářských budov. Očekává se také, že Winsun vytvoří výzkumný a vývojový tým, který se bude zabývat vývojem 3D tiskových technologií pro projekt Hyperloopu Elona Muska.

Od autobusových zastávek po řešení světového bytového problému

Přestože stavební 3D tisk patří mezi mladá odvětví, jeho prudký rozvoj přilákal řadu investorů i stavebních firem. Od francouzské XtreeE, která chce mít do roku 2025 po celém světě síť 50 stavebních tiskáren, až po americkou Contour Crafting, která se ve spolupráci s rakouskou Doka Group zaměřuje na automatizaci celého stavebního procesu včetně základů a vnitřních ocelových konstrukcí.

Podle společnosti Contour Crafting automatizovaný 3D tisk výrazně zrychlí a zlevní výstavbu a může se stát řešením celosvětové bytové krize

Na místo výstavby jednoduše přijede obří 3D tiskárna doplněná robotickou paží, podobná mostovému jeřábu, a postupně vytiskne domy v celé ulici. Contour Crafting se snaží o automatizaci celého odvětví. Při tisku budov tedy počítá i s průchody pro elektroinstalaci a odpady.

Již zmiňovaný francouzský startup XtreeE, který vyvinul tiskárnu s pětimetrovým ramenem, jež dosáhne do třímetrové výšky, plánuje postavit pět sociálních domů v Remeši. Tento projekt, který bude kombinovat výstavbu na místě s tiskem v továrně, má prokazatelně dokázat, že 3D tisk vytváří méně emisí než klasická výstavba. Firma chce navíc od příštího roku spustit 3D tisk budov jako internetovou službu. Jednoduše si na internetu namodelujete vlastní dům a budete už jen čekat, až na místo přijede tiskárna.