Smart Forrest City, tedy chytré lesní město by mělo vyrůst poblíže mexického města Cancún (foto: Stefano Boeri)

Jmenuje se Stefano Boeri. Patří mezi architekty, kteří se snaží projektovat v souladu s přírodou a zásadami udržitelného rozvoje. Nyní ve spolupráci se společností Grupo Karim připravuje projekt s názvem Smart Forwes City, tedy v překladu “chytré lesní město”. Bude v něm 7,5 milionu rostlin, z toho 260 tisíc stromů.

Nové město bude na ploše 557 hektarů hostit 130 000 obyvatel, na 400 hektarech je plánována zelená zástavba se 7 500 000 rostlinami ze 400 různých druhů. Pečlivě, s ohledem na místní podmínky, je vybírala botanička a krajinářka Laura Gatti. Ve městě bude 260 000 stromů, to znamená 2,3 stromu na obyvatele. Zbytek rostlin bude složený z keřů. Jedno srovnání pro zajímavost: v našem hlavním městě je podle odhadů kolem 10 milionů stromů, tedy zhruba 7,6 stromu na obyvatele.

Díky veřejným parkům, soukromým zahradám, zeleným střechám a živým fasádám budou lidé žít v souladu s přírodou. Inteligentní lesní město je navrženo tak, že vyprodukuje pouze 5800 tun a naopak absorbuje 116 000 tun oxidu uhličitého.

Lesní město bude v subtropickém podnebí osvěžovat množství vodních ploch (foto: Stefano Boeri)
Cirkulární ekonomika a potravinová i energetická soběstačnost

Boeri ve spolupráci s německou kanceláří společnosti Transsolar navrhl město tak, aby bylo potravinově i energeticky zcela soběstačné. O suroviny se postará pás zemědělské oblasti, který bude obepínat celé město, elektřinu dodají solární elektrárny. Problémem je nedostatek vody v oblasti. Město proto bude propojené s mořem. Soustava trubek bude přivádět do pánve nedaleko města mořskou vodu, v pánvi bude odsolovací věž a odsud se bude voda rozvádět soustavou kanálů do celého města i jeho okolí.

Transsolar navrhl pro město také nejnovější urbanistický systém cirkulární ekonomiky, právě tak jako dopravní systém. Ten je plně elektrický. Návštěvníci města budou moci nechat své automobily na hranici osady a po městě se budou moci pohybovat pomocí sdílených elektrických vozidel.

foto: Stefano Boeri

Město je koncipované tak, aby všichni jeho obyvatelé měli všechny potřebné služby v pohodlné pěší nebo cyklistické vzdálenosti. Smart Forrest City by podle tvůrců mělo být otevřeným a mezinárodním městem zaměřeným na technologické inovace a kvalitu životního prostředí. Mělo by se stát centrem pro pokročilý výzkum, který by ideálně měl hostit návštěvníky ze světových univerzit a firem, které se zabývají otázkami udržitelného rozvoje a budoucnosti planety. Ve městě mají na enviromentálních výzkumech pracovat nejen mexičtí studenti, ale i jejich kolegové z celého světa.

foto: Stefano Boeri

Kolik bude projekt stát, ani kdy se začne stavět, zatím není jasné. Podle jeho tvůrců se čeká už jenom na povolení úřadů. Stefano Boeri je jedním z celé řady architektů, kteří se při své práci snaží skloubit moderní technologie s přírodou. Mezi jeho projekty patří například vertikální les v italském Miláně – projekt, který chce opakovat v dalších zemích – například v Číně nebo v Belgii.

Tak trochu zelený Manhatan. I s Central Parkem. (foto: Stefano Boeri)
Kdo je Stefano Boeri – jeho vertikální les v Miláně