Když se řekne dřevostavba, většina z nás si představí srub nebo rodinný dům z dřevěných prefabrikátů. Málokdo by šel ve svých představách výš, než na úroveň druhého patra. Letos v březnu však stavitelé na břehu největšího norského jezera Mjosa postavili ze dřeva osmnáctipatrový hotel Mjostarnet. Výškou 85,4 metru se stal největší dřevěnou stavbou světa. A ukazuje se, že stavbaři mají se dřevem mnohem větší plány, než by se mohlo zdát. Například Tokio plánuje výstavbu 350 metrů vysokého dřevěného mrakodrapu (viz.hlavní foto).

Dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů, který však v době průmyslové revoluce poněkud ustoupil. Nyní se vrací s ambicí stát se stavebním materiálem pro 21. století. Důvodů je hned několik. Tím nejdůležitějším jsou zvyšující se nároky na životní prostředí a jeho ochranu. Je to obnovitelná surovina s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi a minimálním odpadem při zpracování.

Jako biomateriál nabízí dřevo při správném použití a údržbě optimální vnitřní klima. Stěny jsou totiž schopné uvolňovat molekuly kyslíku, tedy dýchat. Každá dřevostavba navíc vzduch filtruje – dřevo dokáže zpracovat až 80% škodlivin. Kromě toho vytváří elektrostaticky neutrální prostředí, takže se takových budovách nevíří prach, dovede vyrovnávat relativní vlhkost vzduchu a funguje také jako výborná tepelná izolace. Dodnes se jako stavební materiál využívá i v extrémních klimatických podmínkách – například v Severní Americe se z něho staví kolem 70 % staveb. Moderní dřevěné stavby jsou trvanlivé, dají se snadno udržovat, ale i upravovat a rekonstruovat.

Mjostarnet
Aktuálně nejvyšší obytná dřevěná budova světa. Norský Mjostarnet

Ambiciózní Tokio, obrovský Google

Fakt, že se dřevo opět vrací na scénu, dokládá seznam projektů nejvyšších projektů světa, kde je dřevo základním stavebním materiálem. Vévodí mu japonský projekt s ne úplně originálním názvem W 350 Project. Jde o mrakodrap o 70 podlažích s výškou 350 metrů. Sice je zatím ve fázi plánování, ovšem s japonskou precizností už má určené datum dokončení – rok 2041. O něco rozpracovanější projekt, který je už ve fázi návrhu – River Beech Tower v Chicagu je projektován na 80 podlaží a má být vysoký 228 metrů. Za připomenutí stojí, že nejvyšší budou v Praze je pankrácká City Tower se 109 metry a 27 podlažími. A ta není ze dřeva.

River Beech Tower
River Beech Tower bude mít 80 pater a výšku 228 metrů

Ani Evropa však nezaostává. Jeden z nejambicióznějších projektů, v němž bude hrát dřevo a životní prostředí obecně hlavní roli, se právě rozbíhá v Londýně. Je jím administrativní budova společnosti Google. Ta sice nebude oplývat nijak závratnou výškou, ale bude mít také kolem tří set metrů. Ne ovšem na výšku, ale na délku. Celkem zabere přes devět hektarů.  Má prostor pro více než 4 000 zaměstnanců a střešní zahradu s běžeckou dráhou. Celý komplex bude stát zhruba miliardu liber. Hlavní jedenáctipatrová budova sedí na soklu obchodů s přízemními vchody do kanceláří, které se mezi nimi prolínají. Účelem je vytvořit rozmanitou a otevřenou pozemní rovinu, která se může časem měnit podle předložených plánů.

Google
Londýnská centrála Google. Převažujím materiálem bude samozřejmě dřevo.

Uvnitř bude veškeré vybavení, které byste očekávali, jako kavárny a zasedací místnosti, stejně jako třípruhový, pětadvacetimetrový bazén, masáže, víceúčelová herní oblast pro sporty, jako je basketbal či fotbal, a hlediště pro setkání a rozhovory. Střecha bude pokryta 300 metrů dlouhou zahradou rozdělenou do různých zón, včetně pauzy plné divokých květů a lesních rostlin, kavárny a 200 metrů dlouhé běžecké stezky.

Komentáře nejsou povoleny.