Čínská Hanergy experimentuje s ulratenkými solárními panely

Solární elektrárna nemusí stát na poli. Můžete si ji nalepit kam chcete. Třeba na střechu domu, do oken, nebo na auto. Tenké solární panely, které vyvíjí pekingská společnost Hanergy se dají ohýbat a proto je můžete nalepit na jakýkoli materiál, nebo je zavěsit do vzduchu místo stínidla.

Čínská Hanergy experimentuje s ultratenkými solárními panely už několik let. Jsou tenké jako film a vložené do skla je můžete použít kupříkladu jako dekorativní fasádu budov nebo jimi pokrýt střechu z jakékoli krytiny a ani si jich nevšimnete. Zbavíme se tak konstrukcí, které vídáme na mnohých střechách rodinných domků.

Ultratenké panely vyvíjí řada firem. Hanergy, přesněji její americká dceřinná společnost Miasolé ale stanovila rekordní účinnost ultratenkých panelů o ploše metr čtvrteční, a to na úrovni 17,44 procenta. V laboratorních podmínkách dosáhla firma u křemíkových ultratenkých modulů účinnosti 24,85 procenta, což u solárních panelů patří k absolutní špičce. “Rekordu bylo dosaženo spíše v produkčním prostředí než v laboratoři. Technologie se může přesunout přímo do sériové výroby,” prohlásil viceprezident Hanergy Zhang Bin.

Hanergy tak překonala původní rekord japonské společnosti Kaneka (24,5% účinnost). Japonci nicméně stále drží světový rekord účinnosti křemíkových panelů na úrovni jednotlivých buněk (26,7 procenta).

Slider image
Slider image
Slider image
Slider image

Ultratenké solární panely lze přizpůsobit jakémukoli tvaru. Elektrárna tak nanarušuje architektonický vzhled budovy

Slider image
Slider image
Slider image

Účinnost je vedle životnosti nejdůležitějším ukazatelem kvality solárních článků. Pro investory je přitom obvykle nejdůležitější co nejvyšší účinnost na co největší ploše. Tyto vlastnosti spolu s ohebností také využila společnost Rafael Viñoly Architects v připravovaném projektu Shanghai Lingang Songjiang Science & Technology City’s (viz. galerie). Vedle toho má společnost za sebou řadu instalací po celém světě, a to jak na střechách budov, tak i na volném prostranství nebo na dopravních prostředcích. Novinkou je využití solárního filmu na textilie nebo jako výkonné solární dobíječky powerbanky.