Další rekord 3D tisku: Dům o ploše 177 metrů čtverečních za 48 hodin

Americká SQ4D: Hrubá stavba domu vytisknutá za 48 hodin (foto:SQ4D)

Stavební 3D tisk posouvá hranice. Americká společnost SQ4D, odnož 3D tiskáren S-Squared 3D z New Yorku, dokončila výstavbu nové budovy. S plochou téměř 177 metrů čtvrtečních jde o dosud nejrozsáhlejší vytisknutou budovu na světě.

Úspora času, pracovních sil a v neposlední řadě i peněz. To je hlavní důvod rozvoje nové technologie ve stavebnictví – 3D tisku. A její rozvoj, původně omezený na univerzitní startupy, postupuje kupředu mílovými kroky. Do vývoje nových technologií v této oblasti se pumpují obrovské prostředky po celém světě. Lídry 3D stavebního tisku najdeme ve Spojených státech, ve Francii, Rusku nebo v Číně. Podpora nového odvětví přichází nejen od bohatých fondů, ale například i od Saúdské Arábie. Dubai ve své stavební strategii do roku 2025 počítá s tím, že nejméně čtvrtina každé nově postavené budovy bude vytvořena 3D tiskem.

Co dokáže stavební 3D tisk dobře dokumentuje právě nová budova postavená společností SQ4D. Rodinný dům o ploše 1900 čtvrtečních stop, tedy téměř 177 metrů čtverečních, postavili tři lidé za osm dní. Samotný tisk přitom trval pouhých 48 hodin. Dům byl vytisknutý na místě stavby a cena materiálu nepřekročila 6000 dolarů, tedy v přepočtu necelých 136 000 korun!

Firma SQ4D použila na stavbu domu velkou 3D tiskárnu postavenou pomocí patentované technologie Autonomuos Robotic Construction Systems (ARCS). Ta je navržena pro konstrukční 3D tisk domů, ale i silnic nebo mostů.

3D tisk snižuje čas a náklady až o 70 procent

Společnost SQ4D vznikla loni rozdělením firmy SQ3D se sídlem na Long Islandu. Ta se i nadále zaměřuje na výrobu a vývoj stavebních tiskáren. SQ4D se oproti tomu věnuje přímo stavebnictví, realizuje tak jednotlivé projekty a poskytuje tedy služby spojené s 3D tiskem.

SQ4D díky realizací projektů nabírá především praktické zkušenosti s celou 3D stavební technologií. Díky nim například tvrdí, že tisk budov může snížit čas a náklady na výstavbu oproti klasickým stavebním postupům až o 70 procent.

Velká 3D tiskárna se pohybuje na kolejích a v budoucnu může za pár dní vytisknout celou ulici rodinných domů (foto:SQ4D)

Systém 3D tisku například sníží počet pracovníků nutných k výstavbě domu na pouhé tři osoby. K tomu navíc zcela eliminuje více než 20 manuálně pracných procesů, což rapidně zrychluje celou výstavbu. Používané materiály jsou odolné vůči plísním a ohni a odolají i silným výkyvům počasí. Například společnost Apis Cor pro tisk budovy v Rusku použila na stěnu domu zatěžovanou silnými větry materiál s lepšími izolačními vlastnostmi než na zbytek domu.

Jestli nás ještě nesledujete, dejte stránce to se mi líbí a buďte s námi.

Společnost SQ3D už používala tiskárnu ARCS k výstavbě domu o rozloze 500 čtverečních stop, tedy asi 46 metrů čtverečních. U tohoto typu budovy trval tisk méně než 12 hodin. Nyní, když je dokončena výstavba většího domu, tvrdí SQ4D, že se doba tisku domů díky dalším vylepšením může snížit ještě o polovinu.