foto: Haus.me

Jak vypadá budoucnost stavebnictví? Dům nepotřebuje žádné připojení do elektrické sítě ani ke kanalizaci, můžete ho postavit prakticky kamkoli a vytisknou vám ho na 3D tiskárně. Malou ochutnávku začínající budoucnosti off gridového bydlení připravila americká firma Haus.me.

Myšlenka off gridového bydlení si razí cestu světem. Abyste si postavili takový dům, nepotřebujete vlastně skoro nic. Žádné inženýrské sítě, žádné dráty nebo kanalizaci. Můžete ho postavit kdekoli. Třeba v přírodě, nebo uprostřed města. Stačí koupit pozemek. Ve většině zemí nepotřebujete ani stavební povolení (v ČR, kde je jedno z nejsložitějších stavebních řízení světa to bohužel neplatí).

Dům si vše potřebné zařídí sám. Vyrobí si elektřinu ke svému provozu, nasbírá si užitkovou vodu a pak s ní hospodaří, vypořádá se s odpadem. Je obvykle malý, soběstačný a nezatěžuje životní prostředí. V takovém off gridovém domě žijete ekologicky a proto obliba takového způsobu bydlení roste raketovým tempem.

Podobné projekty malých, ideálně levných levných, a soběstačných domů vznikají i u nás. Domy se staví buď z dřevěných komponent nebo z kontejnerů. Americká firma Haus.me ale nedávno představila špičku mezi současnými off grid projekty. Dům se tiskne na 3D tiskárně, díky solárním panelům je plně soběstačný a nabízí vše, co ekologický dům 21. století má nabízet – žádné zbytečné plýtvání prostorem ani materiály při zachování nejvyššího standardu bydlení. Dům je to opravdu maličký – podlahová plocha základní verze je jen 37 metrů čtverečních – ale najdete v něm všechno, co potřebujete.

Dům bez základů se solárními panely a tepelným čerpadlem

Společnost Haus.me pracuje na vývoji off grid domů už třetím rokem. Za tu dobu se jí podařilo skloubit moderní technologie tak, že vytvořila formuli mezi soběstačnými domy. Základem je kostra vytisknutá na 3D tiskárně, která domu dodává odolnost a trvanlivost. Stěny jsou vyplněné speciální izolační hmotou, navíc nechybí tepelné čerpadlo voda-vzduch a systém inteligentní cirkulace vzduchu, takže tepelně izolační vlastnosti umožňují postavit dům prakticky v jakýchkoli klimatických podmínkách.

kostra domu po vytisknutí 3D tiskárnou (foto: Haus.me)
Kostra domu vytisknutá na 3D tiskárně (foto: Haus.me)

Celý dům můžete řídit pomocí mobilní aplikace, tedy ideálně tabletem. Kontrolujete nejen teplotu, ale i intenzitu světla, solární panely, zastínění oken, nebo jednotlivé kusy nábytku. Postel se skládá do stěny, v nábytku jsou uložené i kuchyňské spotřebiče nebo vybavení koupelny. Úspora místa je zde stejně důležitá jako ekologie.

Interiér je maximálně úsporný, přesto moderní (foto: Haus.me)

Každý dům je vybavený vestavěným nábytkem, bioaktivní čističkou odpadních vod a čističkou vzduchu s HEPA filtrací, která zaručuje uživateli až nepřírodní podmínky antibakteriální a antivirové ochrany. Výhoda off gridového bydlení je jasná – kromě ekologického provozu máte jasnou nezávislost. Dům můžete postavit kdekoli a když se potřebujete přestěhovat, zavoláte si kamion, dva jeřáby a jedete.

Nevýhodou je vyšší cena takových domů. Obvykle si připlatíte zhruba pětinu oproti ceně za normální dům stejné kategorie. Ovšem méně peněz zaplatíte za jeho provoz, protože dům si vše potřebné vyrobí sám. V případě domu od Haus.me může enviromentalistům vadit plastová konstrukce. Ta je ovšem vyvážená top technologiemi na ochranu životního prostředí.

Nepotřebujete stěhováky, stačí jeden kamion, a přestěhujete vše. (foto: Haus.me)
Nepotřebujete stěhováky, stačí jeden kamion, a přestěhujete vše. (foto: Haus.me)
Tři varianty off gridového luxusu

Haus.me nabízí off gridové domy ve třech variantách. Všechny jsou vytisknuté na 3D tisku a všechny obsahují ty nejlepší technologie. První varianta má označení mOne. Je určený pro dvě osoby, které mají k dispozici 37 metrů čtverečních prostoru – ložnici, kuchyň, koupelnu, obývák a kompletní vybavení. Cena tohoto modelu začíná na vpravdě baťovských 199 999 dolarech, tedy 4,5 milionu korun.

Střední model se nazývá mTwo a je ideálně určený rodinám s jedním dítětem. Tato varianta nabízí kompletně vybavený prostor se dvěma ložnicemi o celkové výměře 74 metrů čtverečních. Cena tohoto modelu je 380 tisíc dolarů, tedy 8,7 milionu korun.

Rozvržení modulu pro tři osoby se dvěma ložnicemi (foto: Haus.me)
Rozvržení modulu pro tři osoby se dvěma ložnicemi (foto: Haus.me)

Nejprostornější, a také nejdražší variantou je mFour. Jde vlastně o dvoupodlažní rodinný dům o celkové výměře 148 metrů čtverečních, který nabízí prostor pro čtyřčlennou rodinu. Dům má tři ložnice a dvě koupelny a stojí 1 milion dolarů, tedy zhruba 23 milionů korun. U tohoto domu je však již nutné získat stavební povolení a je ho potřeba připojit k inženýrským sítím.

Kdo chce, může si dům objednat už nyní. První dvě varianty mu firma doručí na udanou adresu do února příštího roku. U největší a nejdražší varianty se dodací lhůta posouvá na červen. Firma dodává své domy i do Evropy – nedávno dovezla první z nich zákazníkovi na Ukrajinu.

Ovládání inteligentních systémů domu (foto: Haus.me)
Ovládání inteligentních systémů domu (foto: Haus.me)

Faktem je, že v České republice to společnost se svou nabídkou bude mít nejspíš složitější. Ani off gridové domy se zde neobejdou bez účasti úředního šimla a vlastního, či alespoň pronajatého pozemku, a cena také není, vzhledem k nabídce malých a cenově dostupnějších domů do milionu korun (bez off gridové výbavy), zrovna pro každého.

foto: Haus.me
foto: Haus.me