Cena evropských emisních povolenek (EUA) se dnes výrazně přiblížila psychologické hranici 30 EUR za tunu CO2 když se obchodovaly na úrovni 29,46 EUR. Analytici shodují, že pro budoucí vývoj cen bude délka trvání současných veder.

Hlavním důvodem rostoucích cen emisních povolenek jsou vysoké teploty v tomto, které tento týden donutily provozovatele francouzských jaderných elektráren, společnost EDF, snížit výkon řady reaktorů. Ukazuje se, že firma při jejich výstavbě šetřila na kapacitě chladících systémů a nynější vysoké teploty řek zabraňují účinnému ochlazování. z důvodu rostoucích teplot řek a tím omezených možností chlazení. Výpadky jádra tak nyní částečně nahrazují uhelné elektrárny, které by jinak byly odstavené nebo v pohotovostním režimu.

Vedle situace ve francouzských jaderných elektrárnách sledují analytici pečlivě také vývoj v Británii. Mají totiž obavy, že by ve Spojeném království v případě neřízeného Brexitu ke konci srpna radikálně narostl prodej nadbytečných povolenek. Premiér Boris Johnson je již zavázal vyvést zemi z Evropské unie do 31. srpna ať už dojde k nějaké společné dohodě, nebo ne.

Rostoucí cena povolenek je problémem především pro majitele uhelných zdrojů, ale i dalších znečišťovatelů, k nimž patří především průmyslové podniky, ale také letecké společnosti. Naopak ekologové už léta upozorňují, povolenky jsou stále příliš levné. Tlak na ekologická opatření jednotlivých sektorů se slabý a celý systém se míjí účinkem.

V loňském roce vyšla povolenka na vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého na průměrných 399 korun. Dnešní cena 29,46 eur (752 Kč) znamená téměř dvojnásobný nárůst.