Investice do obnovitelných zdrojů budou v příštích desetiletích prudce narůstat. A poroste i jejich návratnost.

Butikový fond zaměřený na udržitelné financování nabízí klientům šestiprocentní roční výnos. Základem se má stát kombinace obnovitelných zdrojů a ekologických budov. Do pět let by majetek fondu měl dosáhnout úrovně tří miliard korun. Jde teprve o druhý tuzemský fond zaměřený na zelené investice.

Trend je jasný – investice do obnovitelných zdrojů a zelených technologií hýbou světem. A budou jím hýbat stále výrazněji. Evropa chce být do roku 2050 uhlíkově neutrální a to bude znamenat obrovské změny nejen v energetice, ale i v systému úspor energií a ochraně životního prostředí. Do zelených projektů budou se v celé Evropě budou pumpovat biliony eur. A Evropa samotná je bude podporovat nejen přímým financováním, ale i daňovými úlevami či rychlejším schvalováním.

Kromě obnovitelných zdrojů budou ve fondu také takzvané zelené budovy. Především ekologické kancelářské projekty, které patří do skupiny energeticky pasivních nebo spíše aktivních budov a samy produkují víc energie, než spotřebují. Ve finále by měly být ve fondu 4 větrné elektrárny, 6 solárních elektráren, vodní elektrárna a 6 budov se solárními instalacemi na střechách.

Hodnota majetku fondu má v příštích pěti letech dosáhnout tří miliard korun. Fond je zaměřený na kvalifikované investory s kapitálem minimálně jednoho milionu korun. V České republice jde teprve o druhý investiční fond se zeleným zaměřením. Tím prvním je Nova Green Energy, za níž stojí slovenská skupina Arca Capital.

Finanční skupina Portiva se formuje teprve od léta minulého roku. Kromě ekologických projektů má ve svém potrfoliu řadu nemovitostí (aktuálně připravuje akvizici 4 nákupních center). Zaměřuje se ale také na private equity. Portiva je největším akcionářem společnosti Vipap Videm Krško, největší papírny na Balkáně a drží majoritní podíl v holdingu EAG. Na konci třetího čtvrtletí letošního roku spravovala skupina aktiva ve výši 3,1 miliardy korun a vykázala obrat přes jednu miliardu.