Šokující BNP Paribas: ropa končí, výhodnější je slunce a vítr

Není to Volkswagen, ani muž, co střílí auta do vesmíru, ale tenisová banka. BNP Paribas jako první peněžní ústav na světě odsoudil ropnou ekonomiku do role umírajícího mastodonta. Jde o průlom, který má ambice napumpovat biliony dolarů z konzervativních světových fondů do obnovitelných zdrojů. Především do větru a solární energie a zároveň do rozvoje bateriových systémů.

O tom, že obnovitelné zdroje v návratnosti investic s rozvojem inteligentních systémů porážejí nejen uhlí, ale i další fosilní paliva, se šeptá už delší dobu. Ano, svět se mění. Nedávno překvapil Volkswagen prohlášením, že elektromobily brzy dosáhnou cenové parity s konvenčními vozy, což se před několika lety zdálo nemožné.

Teď přichází další šokující zpráva, tentokrát z investiční oblasti: “Došli jsme k závěru, že ekonomika ropy u benzinových a naftových vozidel v porovnání s větrnou a solární energií je odsouzená k propadu. To bude mít dalekosáhlé následky, jak pro mezinárodní politickou situaci, tak pro ropné společnosti.” Autorem tohoto ohromujícího oznámení je francouzská investiční banka BNP Paribas. Známá z dlouholetého sponzoringu tenisového sportu, z pohledu celkových aktiv osmá největší banka světa.

Pro toto prohlášení má poměrně přesvědčivé argumenty. Jde o výhodnost investic. Analytici banky spočítali, že 100 miliard dolarů investovaných do nové produkce ropy v roce 2018 vytvoří 240 terawattů čisté energie. Oproti tomu stejných 100 miliard dolarů investovaných do větrných elektráren na pevnině by přineslo 3,9krát více čisté energie, u větrných elektráren na moři 3,4krát více. Pokud by byly investovány do solárních elektráren, získáme dokonce 4,7krát více čisté energie než u investic do ropného průmyslu.

V odkazu zde najdete plné znění zprávy, nicméně některé výňatky opravdu stojí za zaznamenání. Zpráva totiž tvrdí, že pokud by se měla surová ropa vyrovnat energetické návratnosti obnovitelných zdrojů, především slunce a větru, v dopravě, musel by se barel dlouhodobě prodávat za 10 dolarů u vozidel s benzinovými motory a za 17-19 USD u naftových motorů, které jsou efektivnější než benzinové motory.

Slunce a vítr může nahradit až 40 procent poptávky po ropě

BNP Paribas připouští, že ropa má oproti obnovitelným zdrojům energie více než stoletý náskok. V roce 2018 dodal ropný průmysl 33 procent globální energie ve srovnání s pouhými třemi procenty energie z větru a slunce. “Tato výhoda v globálním měřítku dává ropě oproti větru a slunci obrovskou výhodu. Na spotovém trhu je možné takřka okamžitě nakoupit v ropě obrovské množství energie,” uvádí zpráva. Připomíná ale, že čas není na straně ropných společností. Firmy musí neustále zkoumat nová naleziště a každoročně obměňovat zhruba deset procent svých zdrojů. Naleziště jsou stále obtížněji dostupné a těžební náklady každým rokem rostou.

Oproti tomu obnovitelné zdroje získávají ve světě stále více prostoru v podobě nové infrastruktury inteligentních systémů řízení přenosových soustav, úložných systémů energií a podobně. Ziskovost vložených investic se tak stále zvyšuje. Pokud by se nyní světová doprava stavěla od nuly, byla podle zprávy jednoznačná výhoda na straně solárních zdrojů a větru. Elektřinu je totiž možné přepravovat mnohem jednodušeji než ropu, nepodléhá cenovým výkyvům a je mnohem ekologičtější.

Autorem zprávy s názvem “Wells,Wires and Wheels” je Mark Lewis. V BNP Paribas je od ledna letošního roku, předtím pracoval jako vedoucí výzkumu v iniciativě Carbon Tracker Initiative, vedl Eurepean Research Utility Research v bance Barclays, byl hlavním ekonomem v Kepler Cheuvreux a vedoucím energetického výzkumu v Deutsche Bank. Jeho jméno stojí za zapamatování. Představuje totiž nový koncept výpočtu energetické návratnosti paliv. “V této souvislosti nás nejvíce zajímá, s jakou účinností se kapitálové výdaje do ropy nebo obnovitelných zdrojů promění v užitečnou energii nebo v pohonnou energii – jinými slovy: kolik si za vynaložený kapitál můžete koupit mobility.”

Pro investory představuje nová zpráva BNP Paribas jasnou výzvu: Má ještě cenu investovat do ropy, když investice do obnovitelných zdrojů přinášejí čtyřikrát vyšší energetické výnosy? V době, kdy je celosvětová ekonomika postavena na růstových trendech, na sebe odpověď nenechá dlouho čekat. Pro ropné společnosti i pro mezinárodní politickou situaci, kdy zahraniční politika řady států, kupříkladu Ruska, z velké části stojí a padá na ropě a zemním plynu, může mít obrat nálady investorů dalekosáhlé následky. Ještě nikdy nestál ropný průmysl před takovou hrozbou – energie z větru a ze slunce může v krátké době a poměrně snadno nahradit až 40 procent světové poptávky po ropě, uzavírá zpráva.