Evropská investiční banka EIB se změní na klimatickou

Evropská investiční banka, Lucembursko (foto:Capun)

Podíl aktivit v portfoliu Evropské investiční banky (EIB), které souvisejí se změnou klimatu, v následujících letech stoupne nad úroveň 50 procent. Evropský peněžní ústav, který v minulosti pomáhal financovat rozvojové projekty po celém světě, se tak stane klimatickou bankou. Prohlásil to prezident EIB Werner Hoyer. Podpořil tak myšlenku předsedkyně Evropské Komise Ursuly von der Leyen.

Poměrně zásadní prohlášení přichází v době, kdy má Evropská investiční banka rozhodnout o tom, zda zastaví financování všech projektů, které jsou závislé na fosilních palivech. V ohrožení jsou nejen projekty uhelných elektráren, ale také projekty, které využívají zemní plyn.

EIB měla rozhodnout o budoucnosti financování plynárenských projektů už minulý měsíc. Po nátlaku ze strany Německa, Polska, Itálie a Lotyšska však posunula termín na na listopad. Hoyer přímo prohlásil že “jeho banka je připravena transformovat i ty nejhorší uhelné oblasti do něčeho jiného a moderního.” “Považujeme opatření v oblasti klimatu jako mandát pro inovace,” řekl Hoyer, který je členem německé Svobodné demokratické strany FDP.

Spor o financování zemního plynu rozděluje bankéře

„Nebudeme hledat romantická dobrodružství v oblasti klimatu, ale obchodní modely, díky nimž je Evropa technologickým lídrem,“ uvedl Hoyer a varoval, že investice do fosilní infrastruktury mají dlouhodobé důsledky a mohou vést k tomu, že aktiva uvíznou na mrtvém bodě. „Ti, kdo ji chtějí použít jako mostní technologii, by ji mohli financovat sami,“ navrhl.

Evropská investiční banka EIB bude klimatická

Jako propojovací most k ekologicky čisté energetice chce zemní plyn použít v příštích letech především Německo. To by podle některých informací mohlo snahy EIB na očištění půjček od fosilních paliv blokovat. Německá vláda nicméně začala pracovat na nové strategii s cílem zabránit, aby investice ohrožovaly cíle na snižování emisí.

Zatímco prezident EIB Werner Hoyer má o úloze své banky v boji proti klimatickým změnám, poměrně jasno, všichni bankéři jeho názory nesdílejí. Například šéf německé centrální banky Jens Weidmann trvá na tom, že jeho Bundesbank musí udržovat neutralitu trhu a nemůže se stát aktivním zastáncem opatření v oblasti změny klimatu. „Naším úkolem je udržovat cenovou stabilitu,“ řekl Weidmann. Bundesbank podle něj postrádá „demokratickou legitimitu“, aby mohla zasahovat do politiky v oblasti klimatu. „Měnové politice, která výslovně sleduje cíle environmentální politiky, hrozí, že bude nadměrně zatěžována,“ uvedl.

Otázka financování projektů, které jsou závislé na zemním plynu jsou pro budoucnost EIB poměrně zásadní. Jen v minulém roce banka pomáhala financovat projekty v hodnotě zhruba 2 miliardy EUR. Od roku 2013 pak profinancovala celkem 13,4 miliardy EUR, přičemž na diskutované projekty spojené se zemním plynem šlo více než 9 miliard, tedy přibližně dvě třetiny všech prostředků. Pokud by EIB přestala financovat poměrně dobře prolobovaný zemní plyn, zbylo by víc peněz na jiné ekologické projekty.