Lyžařská chata? Ale kdepak. Díváte se na jadernou elektrárnu

Aurora je rychlý reaktor nové generace na bázi vyhořelého jaderného paliva. (zdroj: Oklo)

Aurora. Nejmenší jaderná elektrárna světa má mít výkon pouhých 1,5 megawattů. Je určená pro odlehlé severní oblasti a podle tvůrců má zásobovat elektřinou a teplem zhruba 1000 domácností. Rychlý reaktor nové generace bude vyrábět energii z jaderného odpadu 20 let bez zásahu lidské ruky.

Kalifornský startup Oklo již získal povolení k výstavbě v Národní laboratoři Idaho v Idaho Falls. Je to vůbec poprvé, kdy americká administrativa udělila povolení k výstavbě jiného než vodou chlazeného komerčního reaktoru. Oklo přitom slibuje, že reaktor spustí už mezi roky 2022 – 2025.

Aurora vychází z experimentálního rychlého reaktoru, který v Národní laboratoři Idaho funguje už 30 let. Oproti konvenčním jaderným reaktorům se neutrony v jaderné reakci pohybují rychleji. Jako palivo používá specifickou směs nízkoobohaceného uranu s označením HALEU ( High-assay, low-enriched uranium). Tato směs má poskytovat více energie při stejném objemu paliva, což umožní zmenšit velikost reaktoru. Navíc slibuje delší životnost jaderného štěpení a vyšší míru spálení jaderného paliva.

Společnost Okla předpokládá, že Auroru nasadí v odlehlých severních oblastech Spojených států. Proto také tvar připomínající spíše lyžařskou chatu – elektrárna by měla odolat přívalům sněhu. Tvůrci projektu předpokládají, že elektrárna bude moci vytápět malá města a zabezpečit energii například pro soustavu zemědělských skleníků. Samotná budova elektrárny by se ideálně měla stát centrem celé komunity.

Na startu se připravují desítky jaderných projektů

Sečteno a podtrženo: Aurora má být bezpečnější a také ekologičtější než klasické jaderné elektrárny. Jednak proto, že pro svůj provoz využívá i vyhořelé jaderné palivo, ale také z toho důvodu, že dále snižuje radioaktivitu odpadu. Největší výtky ekologů proti jaderným elektrárnám se týkají právě vyhořelého jaderného paliva, které zůstává radioaktivní stovky tisíc let. Aurora slibuje, že množství vysoce aktivního odpadu radikálně sníží.

Jaderná elektrárna nabídne prostory, které zle využít jako společenskou místnost (zdroj: Okla)

Oklo je ale jen jednou z mnoha skupin, které hledají ekologické a bezpečné cesty pro jadernou energii budoucnosti. Ústřední myšlenkou je velikost – malé reaktory jsou už ze své podstaty bezpečnější a navíc i levnější. Řada inovativních startupů chce použít nový nebo odlišný formát jaderného paliva. Některé pracují s vyhořelým jaderným palivem, jiné používají chemické reakce, které mohou generovat energii bez dosažení „kritického“ stavu. Menší reaktory navíc vyžadují mnohem méně paliva, což znamená také méně toxického odpadu.

Z nejzajímavějších projektů rektorů nové generace můžeme zmínit například společnost NuScale, která připravuje malé modulární reaktory (psali jsme zde). Společnost Terrestrial chce svůj solný reaktor spustit do roku 2030 a želízko v ohni má i Bill Gates – TerraPower. Z nejnadějnějších projektů můžeme zmínit také například Kairos nebo X-Energy. Je tu ale mnoho dalších projektů, které už od svých investorů získaly miliony dolarů ve snaze získat levnou a ekologicky čistou energii.