Nové jaderné reaktory bude stavět i Francie, a hned šest

jaderná elektrárna

Česká republika není jedinou evropskou zemí, která plánuje v příštích letech stavět jaderné reaktory. Dalším státem bude Francie. Tamní vláda už pověřila státní energetickou společnost EDF, aby v příštích 15 letech připravila plány na výstavbu šesti jaderných reaktorů EPR. Podle EDF jdou jaderné elektrárny levnější alternativou než elektrárny na zemní plyn.

Požadavek francouzské vlády je součástí dlouhodobého plánování, které má navázat na dokončení výstavby reaktoru EPR Flamanville 3 na severu Francie, jehož zprovoznění se kvůli řadě technických problémů protáhne oproti původnímu plánu nejméně o deset let. S tím jde ruku v ruce navýšení předpokládaných nákladů, které se při zohlednění opravy svarů vyšplhají na 12,4 miliardy eur.

Model EPR je nejnovější generací reaktorů, který disponuje vylepšenými bezpečnostními prvky, jež byly zavedeny po havárii jaderné elektrárny Fukušima. Doposud byly zprovozněny pouze dva reaktory tohoto vylepšeného typu, a to v Číně – jde o reaktory Taishan 1 a Taishan 2.

V Evropě se kromě Flamanville 3 staví ještě EPR reaktor ve finském Olkiluoto. Jeho výstavba začala v roce 2005, aktuálně byly dokončeny testy a je připraven na zavážení paliva. Zahájení provozu a připojení k síti se očekává v lednu příštího roku.

Rakousko chce zastavit výstavbě dalších reaktorů v ČR

Zatímco Francie nemá se svým jaderným programem téměř žádné problémy, o České republice, která plánuje pouze rozšíření stávajících jaderných elektráren, to neplatí. Rakouská spolková země Horní Rakousy už se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby prověřila plány České republiky na rozšiřování jaderných elektráren. Komise by se podle požadavku měla zaměřit především na slučitelnost českých plánů s unijním právem v oblasti hospodářské soutěže. Horní Rakousy sousedí s Jihočeským krajem, jaderná elektrárna Temelín leží od jejich hranic zhruba 60 kilometrů, jaderná elektrárna Dukovany asi 130 kilometrů.

Horní Rakousko zaslalo dopis Evropské komisi v reakci na vyjádření českého premiéra Andreje Babiše z minulého týdne. Předseda vlády řekl, že Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Zdůraznil, že je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně. Jeho slova později potvrdil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, podle kterého Česku nebude stačit pouze plánovaná stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany a během pěti let musí zahájit i diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně.

Oproti tomu francouzská EDF už v září tendr na výstavbu dvou jaderných bloků typu EPR 2. S výstavbou chce začít už ve dvacátých letech a hotovo by mělo být za deset let. Nové jaderné bloky by se měly nacházet v blízkosti některého z již provozovaných jaderných zdrojů. Lokalita zatím nebyla upřesněna.

Nové francouzské jaderné elektrárny mají být ekonomicky výhodnější než plynové elektrárny po započtení ceny emisí skleníkových plynů. Výroba jedné megawatthodiny by tak neměla překročit 70 eur.