GE Hitachi: ČEZ si vybírá další jadernou elektrárnu

výzkumné centrum GE Hitachi. Odtud pochází reaktor BWRX-300. (zdroj: GE)

Energetická společnost ČEZ to s nasazením malých jaderných reaktorů v České republice bere opravdu vážně. Včera podepsala už druhou dohodu, v níž se zavazuje, že bude hledat možnosti pro výstavbu malé jaderné elektrárny v ČR. Tentokrát se společností GE Hitachi Nuclear Energy. Malé reaktory jsou přitom ještě nevyzkoušenou technologií. Na celém světě zatím fungují jen čtyři – dva jsou v Rusku, po jednom mají Indie a Čína.

Skoro by se mohlo zdát, jako kdyby energetická společnost ČEZ chtěla z České republiky udělat jadernou laboratoř pro malé atomové elektrárny. V poměrně krátké době uzavřela strategické smlouvy už se dvěma firmami, které pracují na vývoji takzvaných SMR – malých modulárních reaktorů. Zatímco americká NuScale, s níž uzavřel ČEZ identickou dohodu na podzim, je v oboru nováčkem (zal. 2007), GE Hitachi patří k ostříleným harcovníkům. Samotná GE pracuje na vývoji malých reaktorů už od roku 1955 a toto je už její 10. projekt. Ani s jedním malým reaktorem ale zatím neprorazila.


Psali jsme:


Podle vyjádření tiskového mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže zkoumá firma dalších 11 projektů malých jaderných reaktorů. “ČEZ identifikoval několik projektů malých modulárních reaktorů, které se pro realizaci v České republice jeví jako vhodnější. V další fázi proto oslovil dodavatele 11 vybraných projektů s žádostí o sdílení podrobných technických informací,” uvedl Kříž.

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše mohou malé modulární zdroje být do budoucna významnou alternativou energetických zdrojů. “Jako společnost zaměřená na vývoj nových energetických řešení a technologií se vývojem malých modulárních reaktorů již zabýváme. Především v naší dceřiné společnosti ÚJV Řež,” uvedl.

Cena elektřiny jako u plynových elektráren nebo OZE

BWRX-300 je SMR reaktor s přirozenou cirkulací o výkonu 300 MWe pasivními bezpečnostními systémy, které mají konstrukční certifikovanou americkou licenci US NRC. Podle vyjádření GE Hitachi se vývojářům podařilo celý projekt zjednodušit takže BWRX-300 bude mít výrazně nižší investiční náklady na MW ve srovnání s konkurencí, a to až o 60 procent.

Modulární reaktor (zdroj: GE Hitachi)

I cena vyrobené elektřiny má být ve srovnání s konkurenčními projekty výhodnější, a to i díky již vyzkoušeným návrhům použitého paliva. Reaktor má vyrábět elektřinu za podobnou cenu, jako plynové elektrárny s kombinovaným cyklem nebo jako obnovitelné zdroje. O jaký typ obnovitelných zdrojů v tomto případě jde, ale firma neuvádí.

Pokud by se tato informace ukázala pravdivá, byla by to opravdu velká výhoda, protože jádro v řadě posledních srovnání návratnosti investic s řadou obnovitelných zdrojů prohrává. Za obecně výhodnější se považují investice do offshore větrných parků, ale i některé solární instalace (psali jsme zde: Obnovitelné zdroje…. ) .

Jen 4 reaktory na celém světě – vyplatí se riziko?

SMR jaderné reaktory jsou všeobecně považované za možnou cestu k čisté energetice. Má to ale několik háčků. A ne právě bezvýznamných. Přestože se malé modulární reaktory vyvíjejí už několik desetiletí, v provozu jsou aktuálně na celém světě pouze čtyři. Dva mají Rusové zakotvené na pobřeží odlehlých oblastí severního moře, jeden testovací reaktor mají v provozu Číňané a jeden starší projekt je v Indii.


Nadějné projekty SMR reaktorů ve světě

  • Argentina: Projekt CAREM-25 je ve výstavbě od roku 2014 a má mít zpoždění nejméně tři roky. Line 2
  • Kanada: Snaží se projekt svého reaktoru propagovat v rámci malých a středních podniků v těžko dostupných lokalitách. Vývoj je zatím ve fázi návrhu.
  • Čína: Vysokoteplotní reaktor vyvíjený od 70. let je ve výstavbě od roku 2012. Nyní probíhá testování, s komerčním využitím se počítá po roce 2021.
  • Indie: Od devadesátých let vyvíjí reaktor AHWR (Advanced Heavy Water Reactor), výstavba se ale neustále zpožďuje.
  • Rusko: Provozuje dva „plovoucí reaktory“. Se stavbou toho druhého se začalo už v roce 2007, na vodu byl spuštěn letos v srpnu.
  • Jižní Korea: Má připravený systémově integrovaný modulární pokročilý reaktor (SMART), který je vyvíjen od roku 1997. V roce 2012 byl návrh schválen, ale nikdo jej momentálně nechce stavět, protože není nákladově konkurenceschopný.
  • Velká Británie: Rolls-Royce (SMR na podkladu) získala dotace na projekt reaktoru o kapacitě 450 megawattů. V Británii chce postavit 19 reaktorů.
  • USA: Ministerstvo energetiky (DOE) finančně podporovalo vývoj SMR. K zajímavý projektům patří právě GE Hitachi a NuScale, který v současné době prochází certifikací.

Malé jaderné elektrárny se původně navrhovaly pro odlehlé oblasti s extrémními podmínkami, kde nejsou jiné možnosti zásobování elektřinou. Jsou bezúdržbové a jaderné palivo vystačí obvykle na několik desetiletí. To jsou největší výhody těchto reaktorů. Jsou tu ale i nevýhody – původní konstrukce byly například stavěné na extrémní podmínky a cena se příliš neřešila.

První elektrárny by měly firmy dostat na vlastní trh

I když se v současné době cena řeší a řada konstrukčních plánů se díky tomu může zjednodušit a zlevnit (což je i příklad GE Hitachi), zůstává cenová otázka i nadále jedním z největších rizik. Půjde totiž o úplně první instalace nového typu jaderných elektráren vůbec a to znamená, že se během stavby nebo prvních měsíců provozu mohou objevit nečekané překážky, které mohou celou stavbu značně prodražit.

Otázkou také je, zda společnost s malými reaktory prorazí a vydrží na trhu dostatečně dlouho na to, aby se mohla uplatnit další výhoda modulárních reaktorů. A to jednoduše přidávat do systému již zapojených reaktorů další moduly a tak podle potřeby zvyšovat výkon elektrárny.

U podobného typu investic se proto vždy čeká na podporu státu, který by měl nejprve instalovat zařízení na domácím trhu a tak případným zájemcům ukázat, že je v reálném provozu dostatečně bezpečné a konkurenceschopné. Pokud má ČEZ o nákup podobného zařízení opravdu zájem, a půjde do obchodu příliš brzy, může si založit na problém srovnatelný s balkánským dobrodružstvím.

Jestli jde jen o porovnání vývoje reaktorů na politickou objednávku (první začal o modulárních reaktorech mluvit premiér A. Babiš, a to už loni na jaře), nic se zatím neděje. Zajímavým vyústěním by bylo, kdyby si ČEZ nechal představit projekty konkurence a nakonec vyšel ven s vlastním. To samé udělali na konci minulého století Číňané americké společnosti Westinghouse.

Sdílejte: