Stát slibuje za podporu Dukovan spotřebitelům miliardy. Nereálné, říkají odpůrci

Navrhovaný systém podpory výstavby jaderné elektrárny Dukovany by mohl snížit konečné ceny pro spotřebitele až o 7,7 miliardy korun. Vyplývá to z vládního návrhu modelu financování nového jaderného zdroje v Dukovanech, který v pondělí projednala vláda. Kritici připravované vládní podpory jádra však varují, že kabinet ve svých výpočtech vychází z nereálných předpokladů. A tvrdí, že cena elektřiny se může spotřebitelům naopak prodražit.

Vláda má představu, že výstavbu nového jaderného bloku Dukovanech bude stát při výstavbě financovat bezúročně. Jakmile elektrárna zahájí provoz, začne společnosti ČEZ účtovat úrok ve výši dvou procent ročně. Na stavbě by se měl stát podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ, který bude hradit také všechny případné dodatečné náklady. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v květnu upřesnil řekl, že očekávaná suma za stavbu bloku v současných cenách se pohybuje kolem šesti miliard eur (přibližně 162 miliard korun).

Koncové ceny elektřiny by se v roce 2040 podle vlády ve spojení s poskytnutím návratné finanční pomoci mohly pro české spotřebitele snížit při podpoře na 30 až 40 let o zhruba 2,7 až 6,6 miliardy korun. Při podpoře na 60 let o 7,7 miliardy korun. Kabinet počítá s tím, že cena elektřiny na trhu bude vyšší, než cena garantovaná státem. Rozdíl by se pak měl kladně promítnout do cen elektřiny spotřebitelů a ti by měli platit méně.

Řada odborníků ale tento předpoklad odmítá a domnívá se, že cena elektřiny na trhu bude nižší než výkupní cena elektřiny z Dukovan. V takovém případě by spotřebitelé naopak platili za elektřinu víc. Vše bude záležet nejen na tržních cenách elektřiny, ale i na tom, jak budou nastavené kalkulace celého modelu financování.

„Výstavba nového bloku Dukovan má stát nejméně 160 miliard korun. Plán vlády na její realizaci je přitom podle dostupných informací zcela nedomyšlený. Chybí i kvalifikované odhady, kolik budou lidé dávat jako příplatek v platbách za elektřinu, což je klíčové pro cenu energií. Smlouvy mezi státem a ČEZ jsou připravovány v utajovaném režimu, a to znemožňuje řádnou kontrolu občany. Piráti opakovaně žádali o odtajnění těchto smluv, osobně jsem k tomu i vyzval dopisem pana premiéra – ovšem bez reakce. Máme obavy, aby to celé nedopadlo fiaskem jako u solárních elektráren,“ varuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

První podrobnosti o modelu financování nejdříve za dva roky

Podmínky návratné finanční pomoci a tedy i parametry modelu financování vláda upřesní až po jednání s Evropskou komisí. Pak celý model zpracuje ekonomicko-finanční poradce státu, společnost Rothschild & Sons Limited. Notifikace Evropské komise by měla podle vládního materiálu trvat zhruba do poloviny až konce roku 2022.

Kritici připravované vládní podpory jádra upozorňují především na to, že stát při svých kalkulacích vychází z pěl let starých údajů, které už nejsou aktuální. Obávají se toho, že stavba bude mnohem dražší, než uvádí ČEZ, na což ve svém důsledku doplatí spotřebitelé ve vyšších cenách elektřiny. Cena elektrárny by se podle některých odborníků mohla podle porovnání s podobnými projekty vyšplhat až na 385 miliard korun.

Trváme na předání detailních materiálů, dle kterých můžeme posoudit, že se takto rozsáhlá investice nepromítne negativně do cen energií. Na jednáních stálého výboru jsme opakovaně žádali o podklady a věříme, že by většině z nich měla mít přístup i veřejnost,“ uvedl pirátský poslanec Petr Třešňák, který je součástí sněmovního podvýboru pro energetiku a je zároveň i členem Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů.

Dodavatelským modelem nového bloku v Dukovanech má být takzvaná stavba na klíč, která zajistí možnost kontroly subdodavatelů projektu. Výběr dodavatele by se měl uskutečnit do konce roku 2022. Nejzazším termínem podpisu smlouvy a konečné potvrzení financování návratné finanční pomoci je červen 2024. Stavět by se podle dřívějších informací mělo začít v roce 2029, blok by měl být uveden do provozu nejpozději v roce 2036.