Solární tašky dobývají svět. A dostávají se i do České republiky

Solátní taška Tesla. Kdy bude dostupná na tuzemském trhu, zatím není jisté. Naštěstí už je tady konkurence. (foto:Tesla)

Elon Musk hlásí vyprodáno. Na dlouhé měsíce dopředu. Kdy a jestli se vůbec solární tašky se značkou Tesla dostanou do České republiky, není zdaleka jasné. Naštěstí jsou tady jiné možnosti. Solární tašky Muskových konkurentů už se na střechy montují i v Česku. A na některé můžeme dostat dotace.

Také patříte mezi nadšence, kteří se nemohou dočkat až se u nás začne prodávat nová solární střecha se značkou Tesla? Tak si zatím nechte zajít chuť. Elon Musk nestíhá vyrábět ani pro Spojené státy a kdy jeho taška doputuje do středu Evropy? To je otázka bez odpovědi. Na Českém webu společnosti Tesla o tom není jediná zmínka.

Proč vlastně celý svět po nové Muskově tašce doslova šílí? Odpověď je jednoduchá. Za prvé – vypadá jako opravdová taška a vyrábí elektřinu. Takže na střechu nemusíte montovat složité konstrukce ze solárních panelů. Za druhé – její cena má být stejná jako cena střechy se solárními panely. Ve spojených státech vyjde čtvereční stopa nového typu tašek na 21,85 dolaru, tedy v přepočtu kolem 5500 korun. A za třetí – Je to Tesla! A ruku na srdce – kdo by nechtěl mít střechu, která se ve finále sama zaplatí a ještě se pochlubit slavnou značkou?

Vypadá to jako břidlicová střecha, ale jsou to solární tašky z dílny Enlona Muska.

Cena: 5 500 Kč/m2


Je to prostě hit. Jenže pro nás nedostupný. Elon Musk staví střechy na míru. A jednotlivé tašky neprodává. Naštěstí pro nás jsou tady firmy, které jsou schopné na poptávku reagovat rychleji. A umí vyrábět takovým tempem, že se dostane i na malou zemi kdesi uprostřed Evropy.

Zázrak jménem Hanergy HanTile

Čínská společnost Hanergy experimentuje se solární energií už pěknou řádku let. Jejich specialitou je poloprůhledný solární film, který můžete nalepit prakticky na jakýkoli materiál a bude vám vyrábět elektřinu. Ale dělají také solární tašky. Hned ve dvou barvách – tmavé a cihlové. A vyrábějí jich dost na to, aby se už dostaly i k nám.

“Zájem je obrovský. Máme rozpracovány stovky projektů, které se, ale nerealizují tak rychle jako klasická fotovoltaika. Jedná se vždy o rekonstrukci budovy nebo novostavbu a proto jsou projekty připravované dlouho dopředu,” vysvětluje Vlastimil Huňka, ředitel společnosti Czech Energy Team, která do České republiky čínské solární panely dováží.

Firma má za sebou zatím čtyři střechy. Dvě u nás – v Brně a v Táboře, a dvě na Slovensku – v Malackách a Šuranech. Instalace nabízí na klíč. Od nabídky, přes asistenci při stavební připravenosti a následnou instalaci až po vyřízení dotace. Ano, taška Hanergy HanTile je schválena v projektu Nová zelená úsporám a na střechu je možné získat dotaci až 170 000 Kč. “Je to jediná střešní krytina na kterou dostanete dotaci od státu,” upozorňuje se Huňka.

Hanergy HanTile staví na tenkém solárním filmu a má za sebou přes deset let výzkumu. Metr čtvereční střechy vyrobí zhruba 110 kWh elektřiny ročně.

Cena: 5000 Kč/m2


Czech Energy Team v České republice nabízí od Hanergy solární tašky ve dvou provedeních – jednak jako esovky, a jednak rovné, ploché tašky. Rovné tašky je možné kombinovat s klasickou střešní krytinou Bramac, esovky se mohou upravovat přesně podle tvaru střechy. Vedle toho společnost prodává i fotovoltaické pásy Miasole, které se používají na plechové střechy.

Cena od 5000 Kč za metr čtvereční, návratnost sedm let

Přesná kalkulace ceny se vždy odvíjí podle projektu, nicméně je možné říci, že metr čtvrteční tašek vyjde přibližně na 5 000 korun. “V současné době se majitelům malé fotovoltaické elektrárny do 10 kWp vyplatí pouze taková velikost elektrárny, u které dokáží energii vyrobenou na střeše také spotřebovat, upozorňuje Huňka.

Běžné instalace se proto pohybují kolem 6 – 9 kWp. Střecha by pak měla vyrobit minimálně 6 až 9 MWh čisté energie ze slunce ročně. Tašky na střeše pak zaberou plochu asi 60 až 90 metrů čtverečních.

Metr čtvereční solárních tašek vyrobí asi 110 kWh ročně, to je úspora na účtech za elektřinu přibližně 550 Kč. “Pokud má zákazník střechu o výkonu 6 kWp a všechnu vyrobenou energii spotřebuje, ušetří mu taková střecha asi 30 000 korun za rok,” vysvětluje Huňka. Střecha osázená fotovoltaickými panely o celkovém výkonu 6 kWp má podle něho stejný výkon jako dvacet solárních panelů o rozměrech 1×1,65 m. A zkuste si dát na střechu dvacet solárních panelů.

“Co se týče návratnosti celé investice, je to přibližně od sedmi let,” říká Huňka a dodává: “Pokud by ale solární tašky byly na celé střeše a majitel nedokázal spotřebovat všechnu vyrobenou elektřinu, byla by to kvůli nízkým výkupním cenám investice na velmi dlouhou dobu. Ale to platí o solárních elektrárnách obecně.”

Taška SolteQ vyrábí nejen elektřinu, ale i teplo

Firma solarnipanely.cz nabízí instalace střešních tašek od společností Panotron a Zep. Jde o pálené tašky propojené s fotovoltaickým panelem.

Cena: kolem 6000 Kč m2


Kromě Hanergy jsou na tuzemském trhu dostupné i tašky dalších firem, které se snaží propojit střešní krytinu s fotovoltaikou. Ty ale používají upravené rámečky v podobě klasických tašek jako základ pro malé fotovoltaické panely. Mezi ně patří například švýcarská společnost Panotron nebo nizozemská firma Zep. S nimi spolupracuje tuzemská firma Solarnitasky.cz, která má za sebou už řadu instalací.

Podobné řešení jako čínská Hanergy používá i německá společnost SolteQ, kterou v České republice a na Slovensku zastupuje firma T-Power. Její tašky se vyrábějí v celé barevné škále, lze je instalovat na střechu i na fasádu domu a umí vyrábět nejen elektřinu, ale i teplo. Tyto tašky mají být podle distributora dokonce výkonnější, než solární panely.

Tašky německé firmy SolteQ umí vyrábět nejen elektřinu, ale i teplo. Dodávají v různých odstínech a tvarech. V ČR ji zastupuje společnost T-Power.

Cena: neudává


V Německu společnost nabízí hned několik způsobů financování. Od dodávky na klíč, přes různé formy zvýhodněného leasingu až po nabídku splátek celé střechy za 49 eur měsíčně. Cenu za metr čtvereční solárních tašek bohužel neudává.