Vizionář a zakladatel společnosti Nano Energies Petr Rokůsek přilákal do Prahy špičky v oboru udržitelnosti, zelených energií, a ekologii ve stavebnictví, energetice a v architektuře. V říjnu představí energeticky soběstačné budovy napojené čistě na zelenou energii, strategii ekologicky zodpovědných společností, ale dokonce i projekty celých městských čtvrtí.

Jak by mohla vypadat budoucnost naší planety? Může být mnohem zelenější, čistější i udržitelnější než tomu právě teď. To samé platí o našem hlavním městě a celé České republice. Snaží se to dokázat společnost Nano Energies, která dodává svým zákazníkům čistě jen energii z obnovitelných zdrojů a v polovině října uspořádá v Praze druhý ročník konference Share Your Energy.

Jde o setkání, kde bude prvořadá výměna názorů, zkušeností a inspirací v oblasti udržitelnosti, která v době změny klimatu rezonuje celým světem. Setkají se zde vizionáři a odborníci na udržitelný rozvoj z řady zemí i společností. Jejich cílem je dokázat vlastními zkušenostmi, že je možné žít v souladu s planetou.

A na co se můžeme těšit? Třeba na příklady aplikací, které dokáží snížit uhlíkovou stopu domácností. Můžeme se také inspirovat příkladem španělské Valencie, která buduje první energeticky soběstačnou čtvrť na světě. Nebo můžeme lépe poznat nejudržitelnější budovu světa – sídlo Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne.

Příklady táhnou

Především Valencie (na obrázku) bude inspirující. Ignacio Garcia Faubel bude mluvit o komunitě, která vytváří v celé městské části cosi, čeho bychom sami často chtěli dosáhnout, ale nedovedeme si představit, že to společně dokážeme. Celá čtvrť například mimo jiné sbírá a následně využívá dešťovou vodu nebo z přebytků zahrad vyrábí elektřinu.

Zakladatel společnosti We Share Solar Sven Pluut zase ukáže, jak je jednoduché sdílet solární panely a využívat jejich energii teoreticky kdekoli na světě. Jeho aplikaci se přezdívá energetické Airbnb a v Nizození se k ní připojilo už 6 tisíc uživatelů. Díky němu můžete investovat i do solárních panelů, které nemáte na vlastní střeše (mimochodem, kvůli podobnému nápadu s pražskými střechami zarazil stát podporu solárních elektráren).

Diskutovat se bude i o plánování měst, jejich udržitelných investicích a o urbanismu připraveném na moderní technologie. To je téma, které se začíná stále výrazněji diskutovat nejen v Praze, ale i v dalších městech České republiky.

K udržitelnosti se přidává řada firem, Česká republika zatím zaostává

K vidění a slyšení toho bude mnohem víc. Požadavek na udržitelnost se ve světě postupně stává normou. Přidává se k němu i řada společností. Na čistou zelenou energii pojede brzy celý Facebook, ale i Coca Cola, Heineken nebo společnost IKEA.

Česká republika zatím vesměs odolává. Přestože se řada tuzemských společností i lidí samotných k udržitelnosti spontánně připojuje, samotný stát tomu nijak aktivně nepřispívá.

To platí především o energetice. Energetický mix státu je stále postavený na uhelných elektrárnách, které do ovzduší vypouštějí nejen zdraví škodlivé prachové částice, ale i toxické látky včetně rtuti. O tom, že je to možné změnit, se můžete přesvědčit na konferenci Share Your Energy 16. října ve Staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči.

Komentáře nejsou povoleny.