Odpor proti ruské a čínské účasti na rozšíření Dukovan narůstá

Do výběru technologie pro výstavbu nové jaderné elektrárny v Dukovanech opět vstupuje politika. Na stole je petice, která požaduje, aby z připravovaného výběru dodavatele byly vyloučeny Rusko a Čína. Její signatáři chtějí nasbírat 10 000 podpisů aby se problematikou zabýval senát.

“Vážené senátorky, vážení senátoři, jsme vážně znepokojeni plánovanou účastí rizikových států (Rusko a Čína) v tendru na výstavbu nových bloků jaderných elektráren v České republice. Tyto země se snaží podle odborníků ovlivňovat prostřednictvím korupce politické představitele demokratických zemí a proto je již samotná jejich účast v tendru riziková. Prezident České republiky Miloš Zeman například prosazoval zakázku pro ruskou státní firmu Rosatom bez výběrového řízení formou mezivládní smlouvy, jakou uzavřelo s Ruskem Maďarsko pro stavbu nových reaktorů elektrárny Paks (původně tajnou a pro Maďarsko velmi nevýhodnou smlouvu),” uvádějí v úvodu autoři petice.

Členy petičního výboru jsou filozof a spisovatel Václav Němec, právnička a signatářka Charty 77 Lenka Marečková a projektový inženýr Michal Majzner. Ti ve svém požadavku vyloučit z tendru na Dukovany Čínu a Rusko připomínají, že stavba jaderné elektrárny je strategickou záležitostí každého státu a ten by jí jako takové měl věnovat zvláštní pozornost. Navrhují přitom, aby Česká republika nevylučovala Rusko a Čínu z výběrového řízení jmenovitě, ale prostřednictvím podmínek.

“Například jedno z kritérií by podle informací z médií médií mělo být to, že nás daná země nemá označovat za nepřátele. A přesně to dělá Rusko. Tedy vyřazování ne podle názvu země, ale podle kritérií. Za druhé neříkáme, kdy přesně má k vyřazení dojít. Chceme jen garanci, že se tak stane hned zpočátku – například v základních podmínkách pro přihlášení do tendru, nebo až v nějakém předkole tendru. Čím dříve k tomu dojde, tím menší náklady vzniknou i daným vyřazeným účastníkům. Jde o strategickou infrastrukturu a náš stát má prostřednictvím svých zástupců určovat podmínky – jednou z nejdůležitějších pro naši budoucnost by měla být právě bezpečnost,” uvádějí autoři petice.

Kde vzít 160 miliard na novou elektrárnu?

Podle autorů petice by bylo lepší elektrárnu vůbec nestavět, než aby se soutěže měly zúčastnit ruské a čínské firmy. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka jsou však plány na výstavbu nového jaderného bloku neměnné. “My jsme pevně rozhodnuti, že nový jaderný blok bude, je to věc, která je neměnná, ze které nelze ustoupit ani o milimetr,” řekl Havlíček.

Dohoda mezi vládou a firmou ČEZ o stavbě nového bloku by měla být zveřejněna do několika týdnů. Na konci roku má být vyhlášené výběrové řízení. Do konce roku 2022 bude vybrán dodavatel, stavební povolení mají úřady vydat do roku 2029 a pak má začít stavba. O tu se podle dřívějších informací zajímá ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse.

Cena chystaného bloku o výkonu 1200 megawattů by se měla vyšplhat na 140 až 160 miliard korun. A tady začíná problém s případnou čínskou nebo ruskou neúčastí v tendru. U projektů podobného významu a ceny jako je uvažované rozšíření Dukovan, je totiž obvyklá spoluúčast dodavatele. Ten se obvykle podílí alespoň na částečném spolufinancování dodávek technologií. A v téhle oblasti bude Rusko a Čína jednoznačně dominovat.

Jejich vyloučení v úvodu tendru by znamenalo výrazné omezení konkurence. Snížil by se tlak na ostatní zájemce, aby nabídli co možná nejvyšší možnou finanční zainteresovanost na celém projektu. Z toho by těžil především Westinghouse, který, ač údajně ve zrušeném tendru na dostavbu Temelína zvítězil na body, prošel nedávno nucenou restrukturalizací. Petice tak může být pokusem zvýšit šance severoamerické firmy a vrátit ji do hry. Bez obav z toho, že by propadla v některém z netechnologických hodnotících ukazatelů tendru. Pro prozápadní politickou orientaci země by to byla výhra. Prohrou by ruská a čínská neúčast v soutěži byla pro skupinu ČEZ a pro tuzemské odběratele, kteří by případné nevýhodnější podmínky financování stavby odnesli vyššími cenami elektřiny.