solární čeřič

Energetická společnost Hydroservis-Union ze Šimanova u Stráže nad Nežárkou vyvinula a zprovoznila zařízení, které rybářům pomůže čeřit a okysličovat vodu v rybnících. Pohon zajišťují instalované solární panely. Poměrně jednoduchá myšlenka přinesla firmě první český patent. Letos se společnost stala firmou roku v Jihočeském kraji. Dosud vyráběla a instalovala především vodní elektrárny a turbíny.

Firma Hydroservis-Union sídlí vznikla v roce 2012, zaměřuje se na obnovitelné zdroje, na vodní elektrárny, které dodává a modernizuje. Dodává a instaluje například zařízení pro dálkovou regulaci elektrárny, vyrábí hydromotory, vodní turbíny, instaluje i fotovoltaické a větrné elektrárny pro domácí využití. Ročně je schopna vyrobit čtyři vodní elektrárny. Jedna je i v Nepálu, zájem má Kolumbie, ostatní jsou v České republice.

Nový solární čeřič nepotřebuje kabel a rybáři jej mohou přesouvat přesně tam, kde ho potřebují. V horní části je kamera a ovládá se prostřednictvím tabletu. Navržené zařízení slouží k provzdušňování vodních ploch, zejména rybníků a sádek, kde je nutné regulovat stav rozpuštěného kyslíku ve vodě.

Princip zařízení vychází ze speciální plovoucí konstrukce osazené fotovoltaickými panely. Každý panel je vybaven vlastním systémem akumulace. Tento systém umožňuje ostrovní provoz celého zařízení a maximální možnou účinnost v průběhu celého dne. Energie uložená v akumulátorech zabezpečí v případě nevhodných klimatických podmínek dodávku elektrické energie po dobu 5 dnů. Elektrický pohon má regulovatelné otáčky a je volitelně levotočivý nebo pravotočivý, kdy jeden směr umožňuje letní provoz a druhý směr zimní provoz. Díky spolupráci se společnosti CzechTrade by se mohlo zařízení dostat do Švédska nebo do Polska.

Energeticky soběstačná společnost

Firemní areál, v němž byl v Minulosti mlýn a lihovar, zabírá plochu 30 tisíc metrů čtvrtečních. Má vlastní vodní elektrárnu, je vybavený solárními panely a je zcela energeticky soběstačný. Tento projekt byl spolufinancován Evropskou Unií. Jako úložiště energie slouží vanad-redoxová baterie. Jedná se o zcela novou technologii uchovávání elektrické energie, která zajišťuje efektivní hospodaření s energií a navíc je šetrná k životnímu prostředí. V tomto případě funguje vanad-redoxová baterie jako inteligentní člen distribuční soustavy areálu Šimanov a pomáhá vykrývat odběrové špičky jednotlivých provozů areálu.

V momentě, kdy není fotovoltaická elektrárna schopná v závislosti na klimatických podmínkách dostatečně zásobovat areál elektrickou energií, tak je energie dodávána z baterie. Naopak v případě přebytků elektrické energie z obnovitelných zdrojů dochází k akumulaci energie pro další využití. Konstrukční řešení baterie umožňuje velice rychlé reakce mezi nabitím a vybitím, což zajišťuje maximální efektivitu.