Jaderná energetika stále více zaostává za moderními typy obnovitelných zdrojů. Obnovitelné zdroje s přehledem porážejí jádro v oblasti ekonomiky provozu, instalovaného výkonu i dynamiky investic. Vyplývá to z výroční zprávy World Nuclear Industry Status Report 2019.

Jádro se z pozice energetické technologické špičky rychle dostává do role outsidera. V posledních letech nejenže s obnovitelnými zdroji nedokáže držet krok v dynamice investic, ale stále výrazněji zaostává i při srovnání provozních nákladů.

Zpráva (viz odkaz zde) upozorňuje, že náklady na výrobu elektřiny z jádra už jsou několikanásobně vyšší než je tomu u obnovitelných zdrojů. Výroba jedné megawatthodiny elektřiny ze slunce vyjde podle dokumentu na 36 – 44 dolarů (850 – 1030 Kč). U větrných elektráren na pevnině se náklady pohybují v rozmezí 29-56 dolarů (680 – 1310 Kč). U jaderné energie je to přitom 112 až 184 dolarů (2630 – 4330 Kč) za megawatthodinu.

Výstavba reaktorů se protahuje, jádro nestíhá nahrazovat uhlí

Oproti obnovitelných zdrojům má jádro jednu podstatou výhodu – jde o stabilní zdroj, který během dne dodává stále stejné množství elektřiny. Jaderné elektrárny by tedy měly být logickou náhradou zdrojů na fosilní paliva, především uhlí. Jenže průměrná doba na výstavbu jaderného reaktoru od roku 2009 činí celosvětově skoro deset let.

To je výrazně nad odhadem, který uvádí Světová jaderná asociace, podle níž by výstavba jaderné elektrárny měla trvat pět až 8,5 roku. Toto prodloužení má zásadní dopad na klimatické cíle, uhelné elektrárny není čím nahradit a tak získávají více prostoru obnovitelné zdroje doplněné bateriovými systémy.

Jádro zaostává za obnovitelnými zdroji i ve srovnání celkových nákladů. Tedy nákladů na stavbu, provoz a likvidaci. Ukazatel levelized cost of energy (LCOEklesl za posledních deset let u solárních elektráren o 88 procent a u větrných o 69 procent. U jaderných naopak vzrostl o 23 procent.

Jádro je v krizi, letos odstartovala výstavba jediného reaktoru

Obrat v rovině celkových nákladů se podle zprávy odráží i v celkových investicích. V roce 2018 bylo do světových energetických sítí přidáno rekordních 165 gigawattů ( GW ) obnovitelných zdrojů; jaderná provozní kapacita se přitom zvýšila jen o 9 GW . Celosvětově vzrostl v roce 2018 výkon větrné energie o 29%, sluneční o 13% a jaderné o pouze 2,4 procenta. 

Výstavba nových jaderných elektráren v posledních pěti letech klesá. V polovině roku 2019 bylo ve výstavbě 46 jaderných elektráren, v porovnání se 68 reaktory v roce 2013 a 234 v roce 1979. Ještě před katastrofou v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2010 byla zahájena stavba 15 nových jaderných reaktorů. Loni to bylo 5 reaktorů a letos zatím jen jeden jediný.

„Dolar, euro, forint nebo rubl můžete utratit pouze jednou. Klimatická nouze vyžaduje, aby investiční rozhodnutí upřednostňovala nejlevnější a nejrychlejší řešení. Jaderná energie se ukazuje jako nejdražší a nejpomalejší,“ vysvětluje snížený zájem investic do jádra koordinátor celého projektu Mycle Schneider.

ČR zatím od výstavby dalších rektorů neustoupila

Zatímco světoví investoři se od jádra z ekonomických důvodů stahují, Česká republika zatím od plánů na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany neustupuje. Podle zprávy by výběrové řízení na dodavatele mělo začít v roce 2020 nebo o rok později, případná stavba by neměla odstartovat dříve než v roce 2029.

„Zástupci jaderného průmyslu v české vládě vytvářejí iracionální dojem, že pro řešení našich energetických potřeb a snížení emisí skleníkových plynů není žádná jiná volba, než stavba nových atomových reaktorů. Jenže nahradit spalování uhlí jádrem by znamenalo postavit osm až devět nových reaktorů velikosti uvažované pro nový zdroj v Dukovanech,“ reagoval na zprávu Edvard Sequens z českého ekologického sdružení Calla.

Celosvětově největším investorem do jaderné energetiky je aktuálně komunistická Čína, která v posledních deseti letech připojila do sítě 40 reaktorů. I v této zemi však loni vítězily investice do obnovitelných zdrojů – 91 miliard USD oproti 6,5 miliardy do jádra. Výroba elektřiny z jádra je však v této zemi o celou třetinu nižší než z větru.