Na severu Čech hrozí zrod obřího solárního jezera

Zatím to je měsíční krajina zdecimovaná těžbou hnědého uhlí. Gigantické těžební jámy se mají brzy začít plnit vodou. Původně měly sloužit pro rekreaci obyvatel severních Čech.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ověřuje záměr na propojení těžebních jam hnědouhelných lomů v oblasti jezer Milada, Most a nynějšího dolu ČSA do soustavy jezer. Ty by pak sloužily jako základna pro výrobu zelené elektřiny.

Informaci potvrdil premiér Andej Babiš. “Projekt je to velice pěkný. Na druhé straně jsme v situaci, kdy platíme desítky miliard za solární tunel tradičních politických stran, takže nejdříve musíme ověřit nákladnost takového projektu,” prohlásil po setkání vlády a představitelů Ústeckého kraje.

Příznivci solární energie chtějí všechna jezera propojit a slibují si od toho vznik obří plovoucí solární elektrárny o výkonu až 2 megawattů. To je výkon jaderné elektrárny Temelín. Podobné plovoucí elektrárny vznikají na mnoha místech planety. Ekologové jsou ovšem proti a upozorňují, že na místech, kde již existují jezera Milada a Most, se vytvořil unikátní biotop. Ten by plovoucí solární panely narušily.

Ideální propojení vody a slunce

Pravdou je, že oblast severních Čech je pro podobné obří energetické projekty jako stvořená. Především proto, že je zde již připravená struktura sítě velmi vysokého napětí, které zatím využívají dosluhující uhelné elektrárny.

Problémem je, že pokud bychom celé území využiti jen jako solární elektrárnu, nic podstatného z energetického hlediska nezískáme. Solární elektrárna bude dodávat elektřinu jen ve dne a v noci nebo v době nízké intenzity slunečního záření bude stejně potřebovat zajištění ve formě jiného zdroje. Lepší než stavět obří solární elektrárnu se v této situaci jeví podpořit vznik malých solárních instalací jištěných vlastními bateriovými systémy.

Je tu ovšem druhá možnost – využít sílu vody propojených jezer k instalaci vodní elektrárny. Ta by ideálně vyrovnávala výkon plovoucího ostrova či ostrovů solárních elektráren. Pro nově vzniklý biotop v již zatopených územích i pro původní účel rekreace by to však byl nadmíru nepříjemný zásah.

Vláda chce využít sílu vody

Zatím to vypadá, že vláda chce využít sílu vody z propojených jezer. “V lomu ČSA skončí těžba v roce 2024. Pak se zatopí. Pokud do výšky 230 metrů nad mořem, bude možné ho propojit s ostatními už existujícími či plánovaným jezery, která v  Ústeckém kraji vzniknou sanací hornické činnosti. A bude tak možné vybudovat energetické dílo srovnatelné s výkonem malé jaderné elektrárny,” prohlásil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Tomu se nebrání ani ministr životního prostředí Richard Brabec: “Projekt je klíčový v souvislosti se zadržování vody v krajině, což je v kontextu s problémem sucha nanejvýš aktuální. Pokud by se jezera propojila, vznikl by samozřejmě obrovský vodní zdroj něco jako Vltavská kaskáda.”

Do poloviny příštího roku by měla vláda dostat studii proveditelnosti a o způsobu rekultivace by tedy mohla ještě v roce 2021.