Mnichov nabízí elektřinu z fotovoltaických střech přímo nájemníkům

Mnichovská energetická společnost Stadtwerke München spouští nový model prodeje elektrické energie. Elektřinu ze solárních panelů umístěných na střechách městských budov nabízí přednostně tamním nájemníkům. Cílem projektu je zabezpečit spotřebu přímo v místě výroby, eliminovat ztráty v sítích a snížit náklady na distribuci.

Když si v Mnichově pronajmete byt nebo kancelář v některé z městských budov, získáte zároveň přístup k levnější elektřině vyráběné přímo na její střeše. Taková je alespoň myšlenka nového modelu prodeje elektřiny v bavorském hlavním městě. Kromě bytu, kanceláře nebo obchodu získáte do pronájmu i část výkonu místní solární elektrárny.

Městská rada v Mnichově odsouhlasila ambiciózní plán expanze solárních elektráren teprve nedávno. Do roku 2030 ale chce mít fotovoltaikou vybaveny všechny budovy ve vlastnictví městských bytových družstev GWG Mnichov a GEWOFAG, které spravují přes 74 tisíc bytů a množství komerčních prostor. Podle konceptu bude mít fotovoltaický systém každá nová budova ve městě. Každý rok bude navíc vybaveno fotovoltaikou 10 procent již postavených budov. 

Jádrem nového energetického systému města se má stát moderní průmyslová oblast známá jako Centro Tesoro. Obchodní centrum je zároveň fotovoltaickou elektrárnou o rozloze 10 000 metrů čtverečních. Stadtwerke München (SWM) očekává, že fotovoltaické moduly o výkonu 433 kilowattů budou generovat 433 000 kilowatthodin solární energie ročně. Elektřinu nyní nabízí spotřebitelům přímo v oblasti Centro Tesoro prostřednictvím nového obchodního modelu.

Nový obchodní model ale v Německu zatím naráží na určité překážky. Šéf SWM Florian Bieberbach kritizuje především složité právní předpisy a způsoby fakturace. Kromě toho je takzvaná nájemní elektřina často neekonomická, protože zde neplatí “privilegium vlastní spotřeby”. To znamená, že existují další poplatky, které cenu elektřinu z vlastní střechy pro nájemce neúměrně zvyšují. Podle Bieberbacha je nutné změnit federální právní předpisy týkající se nájemníků a spotřeby elektřiny přímo v místě její výroby „V porovnání s předchozími předpisy postupujeme příliš pomalu,“ upozorňuje Bieberbach.