Jako 400 stromů. Bioreaktor pohlcuje oxid uhličitý pomocí řas

Jmenuje se EOS. Je to prototyp bioreaktoru, který zachycuje oxid uhličitý 400 krát účinněji než stromy. Vyvinula jej firma Hypergiant Industries. A v závěru letošního roku zveřejní jeho kompletní plány na internetu, aby umožnila další výzkum a zefektivnění celého procesu.

Jak zastavit nebo alespoň zpomalit proces globálního oteplování?Jednou z hojně diskutovaných možností je zachytávat skleníkové plyny z ovzduší a přetvářet je do jiné podoby. To je možné buď uměle, pomocí chemických reakcí, nebo přirozeně – biologickými procesy.

V tomto případě můžeme použít fotosyntézu, kdy živé rostliny jako jsou stromy nebo řasy, využívají energii ze slunce k přeměně oxidu uhličitého na kyslík. A nyní se americká firma Hypergiant Industries z Austinu v Texasu domnívá, že objevila způsob, jak tento biologický proces výrazně urychlit. Využívá k tomu technologii, která je kombinací špičkové umělé inteligence a zelených vodních řas.

Klíčem je řasa Chlorella vulgaris

Řasy ze skupiny Chlorella studují vědci už přes 100 let a vědí, že rozvinuly jeden neúčinnějších způsobů fotosyntézy v rostlinné říši naší planety. V bioreaktoru kolují řasy soustavou skleněných trubic, které po vystavení světlu přeměňují oxid uhličitý na kyslík. Jejich tok řídí umělá inteligence, stejně jako přesné množství řasy tak, aby proces byl co možná nejefektivnější a řasy absorbovaly co nejvíce oxidu uhličitého.

Odpadem celého procesu jsou řasy, které se reaktoru množí. Chlorella vulgaris se dlouhá léta používá jako potravinový doplněk. Jsou tu ale další možnosti. Řadu je možné využít i jako biopalivo namísto sóji, kukuřice nebo řepky, využití ale nachází i v kosmetice nebo při výrobě rozložitelných plastů.

Uvolnění plánů do konce roku, do prodeje napřesrok

Firma má zatím jediný funkční prototyp, který stále testuje. Zatím s ním jeho tvůrci dokázali dosáhnout při čištění ovzduší stejné účinnosti jako 400 stromů. Ovšem srovnatelné velikosti – vzhledem k tomu, že zařízení je vysoké dva metry, nedá se mluvit o tom, že by tento bioreaktor mohl nahradit vzrostlé lesy.

Firma ostatně podobnou ambici ani nemá. Ovšem stále se snaží celý proces ještě více zefektivnit. Proto také na konci letošního roku zveřejní technologické nákresy svého bioreaktoru, aby podnítila k vývoji podobných řešení další firmy z celého světa. A to je jak podnikatelská, tak i investiční příležitost i pro tuzemské společnosti zabývající se technologiemi a životním prostředím. Na trh by se biogenerátor podle vyjádření společnosti mohl dostat v už příštím roce.

Hypergiant industries je technologická firma, která se až dosud zabývala vývojem především kosmickými technologií. Mezi její projekty patří například vesmírný internet, který by měl propojit Zemi s Marsem a Měsícem. „Nechci, abychom kolonizovali vesmír proto, že utíkáme z naší domovské planety. Toto zařízení představuje jednu z našich prvních snah zaměřených na zlepšení planety, na které jsme,“ vysvětluje zakladatel a šéf společnosti Ben Lamm.