Investice do OZE: angažovaná Evropa ztrácí dech

Nejnovější větrné elektrárny jsou přes 200 metrů vysoké. Na moři díky stálým větrům mají nejlepší podmínky.

Globální investice do obnovitelných zdrojů (OZE) se loni opět zvýšily a dosáhly úrovně 282,2 miliardy dolarů. To je přesně o 2 miliardy víc než v loňském roce. Čína jako největší investor do čistých zdrojů zaznamenala osmiprocentní pokles. Naopak v USA se navzdory postoji prezidenta Trumpa investoři mohli přetrhnout a jejich zainteresovanost v OZE vzrostla o 28 procent, což je celosvětově největších nárůst. Vyplývá to z přehledu výzkumné organizace BloombergNEF (BNEF).

Pojďme si to shrnout: Čína jako globální lídr ztrácí dech, ale zůstává v čele. Spojené státy naopak rostou dosud nevídaným tempem – meziročně skoro o třetinu. A Evropa která se v oblasti obnovitelných zdrojů a klimatických změn loni angažovala nejvíc? Ta naopak překvapivě ztrácí dech a sklouzla na 3. místo za USA. Loni do kapacity obnovitelných zdrojů investovala 54,3 miliardy dolarů, což představuje pokles o 7%.

Zájem o investice do OZE klesá ve Velké Británii (-40%), nižší byly i v Německu (-30%) a ve Švédsku (-19%). Německo díky téměř třetinovému poklesu zaznamenalo nejnižší hodnotu zelených investic do energetiky od roku 2004. A to se země má vyrovnávat s plánem na zastavení uhelných a jaderných elektráren.

Cenu pro největšího evropského investora do obnovitelných zdrojů si loni odneslo Španělsko s 8,4 miliardami dolarů (+25%), což znamená největší nárůst v této zemi od roku 2011. Španělsko těží z rekordně nízkých nákladů na megawatt u větrných parků. Ty už se tam začínají stavět i bez vládní podpory.

Evropské čekání na podpory

“Investice do solární energie ve Španělsku v roce 2019 ve výši 6 miliard dolarů je působivá. Tyto projekty pokračují s rekordně nízkými náklady na megawatt. Výstavbu nových solárních parků podporují nízké tarify dohodnuté ve vládních aukcích. Stále častěji se ale staví i bez vládní podpory,” vysvětlil Pietro Radoia z analytického týmu BNEF.

Z dalších Evropských zemích došlo k zajímavému pohybu v Nizozemsku, kde investice do OZE vzrostly o 25 procent na 5,5 miliardy dolarů, a na Ukrajině. Ta zaznamenala nárůst o 56 procent na 3,4 miliardy dolarů. Francie s tříprocentním nárůstem na 4,4 miliardy dolarů se zatím drží při zemi, ale v blízkých letech bude muset šlápnout na plyn, aby zacelila díru po dosluhujících jaderkách.

Globální investice do obnovitelných zdrojů. (pramen:BNEF)

Pokles investic v Británii a v Německu i pomalejší postup Francie v loňském roce bude nejspíš způsobený nejistotou investorů. Ti čekají na výhodnější podmínky, které by jim měly přinést nová rozhodnutí Evropské Unie na poli boje s klimatickými změnami. Pro další rozvoj obnovitelných zdrojů v Unii je tedy důležité, aby se státy na chystaných opatřeních a harmonogramu podpor dohodly co možná nejdříve.

Investice do větrných parků na novém rekordu

Při pohledu na investice do jednotlivých technologií využívajících obnovitelné zdroje je patrné, že větrné a solární elektrárny navázaly na dominanci v předchozích letech. Nejvíce peněz loni plynulo do výstavby větrných elektráren, a to 138,2 miliardy dolarů. Solární elektrárny byly těsně druhé se 131,1 miliardami. Vítr to měl letos poměrně natěsno, protože řada velkých projektů se spustila až ke konci roku.

Celkové investice do větrných farem na moři, které jsou v současné době podle některých pramenů návratově nejvýhodnější investicí v energetice vůbec, se nakonec zastavily na hodnotě 29,9 miliardy dolarů. Dosavadní rekord z roku 2016 tak byl překonaný o 2 miliardy dolarů.

Klesající investiční náklady investicím do větru a slunce svědčí – jen loni vzrostl celosvětově instalovaný těchto zdrojů o 180 GW. To je přibližně 90 Temelínů.

Když se podíváme na menší zdroje, pak zatím rotou jen investice do elektráren na biomasu a odpady. U těch došlo k nárůstu o 9 procent na 9,9 miliardy dolarů. Do geotermálních elektráren se investovala zhruba miliarda dolarů, což je pokles o 56 procent, do bioplynek potom 500 milionů (-43%) a do malých vodních elektráren 1,7 miliardy dolarů (-3%).

Sdílejte:


čtěte také: