Lídři Evropských zemí se shodli na tom, že Evropa bude do roku 2050 uhlíkově neutrálním kontinentem (foto:EU)

Lídři zemí Evropské unie se v noci ze čtvrtka na pátek po šestihodinovém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Konečná dohoda bude obsahovat zmínku o tom, že jaderná energie bude považována za bezemisní tak, jak to prosazovala Česká republika. Dočasnou výjimku si vyjednalo Polsko, které bude moci postupovat vlastním tempem a k dohodě se připojí později.

Jednání se kvůli složitým rozhovorům o klimatu protáhla až jedné hodiny ranní. Většina zemí byla připravena dokument podepsat, ale Česká republika, Polsko a Maďarsko přišly s dalšími požadavky. Polsko požadovalo především přislib finanční pomoci pro přechod k čisté energii u regionů závislých na fosilních zdrojích.

„Víme, že je potřeba vzít v úvahu různé podmínky jednotlivých zemí a rozdílné startovní pozice,“ prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel. Varšava si nakonec vyjednala výjimku, která jí umožní připojit se k závazku později. Další jednání s Polskem bude podle Michela v červnu příštího roku.

Premiér Andrej Babiš po summitu představitelů Evropské Unie (zdroj: EU)

Českému požadavku na přímou zmínku o jaderné energii ostatní členské země vyšly vstříc. Praha se tak ke klimatické neutralitě přihlásila. “Když si jeden členský stát prosadil výjimku, tak jsem řekl, že Česká republika trvá na jádru,” uvedl po summitu český premiér Andrej Babiš. “Nakonec to akceptovali,” dodal. Lucembursko a Rakousko si však vymínily podmínku, že jaderné elektrárny nebudou mít nárok na dotace z Evropských fondů. Andrej Babiš zmínil i odhad nákladů České republiky na dosažení uhlíkové neutrality a zopakoval svůj první odhad, tedy částku nad 600 miliardami korun.

Visegrádské země uhlíkovou neutralitu zablokovaly už na červnovém summitu. Nyní však byl tlak na schválení dohody výrazně větší i vzhledem k vrcholícímu klimatickému summitu v Madridu. Evropským lídrům to před jednáním dali jasně najevo aktivisté Greenpeace. Ti na budově Evropské rady vyvěsili obří transparent varující před klimatickou katastrofou.