Cenově nestabilní ropa opět zamířila vzhůru – bude ji následovat elektřina?

Dva útoky dronů na největší naleziště ropy v Saúdské Arábii katapultovaly během jediného dne ceny severomořské ropy Brent o 19 procent na 71,95 dolarů, což je největší nárůst od války v zálivu. Opětovná eskalace napětí v oblasti může zvyšovat tlak na růst cen i několik měsíců. Zároveň s ropou vzrostly skokově i ceny dalších energetických surovin – zemního plynu a uhlí. Jak se zachová elektřina?

Co se vlastně stalo? Nad saúdskoarabská ropná pole Abkajk a Churajs v sobotu ráno přiletěly bezpilotní letouny a vypustily střely. Obě zařízení okamžitě zachvátil požár. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Írán obvinění odmítl a vzkázal, že je připravený čelit jakémukoli útoku. Pro Írán, který stále čelí mezinárodním sankcím kvůli svému jadernému programu, je omezení těžby v Saúdské Arábii šancí, na vývoz vlastní ropy. Mezinárodní společenství a Spojené státy však světové trhy ujistily, že případný výpadek v těžbě vyrovnají z vlastních zásob. Situace na trhu se tak zatím uklidnila.

“Útokem se nicméně zvyšuje politické napětí v regionu, pokud by došlo k eskalaci konfliktu s Íránem, situace by se mohla dramaticky změnit,” varuje analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

Strmý růst cen ropy Brent na světových trzích po útoku dronů
/ zdroj Yahoo finance
Ceny surovin táhne ropa

Ropa, jako nejdůležitější surovina ovlivňuje i ceny dalších energetických surovin, jako jsou zemní plyn, pohonné hmoty uhlí nebo i elektřina. Ceny zemního plynu reagují obvykle okamžitě, ceny ostatních surovin s mírným zpožděním.

Tak je to u každé krize, která se rozhoří v oblasti se zásadním podílem těžby, což se v posledních letech děje především na Blízkém východě. Po ropě v závislosti na délce krize obvykle vzrostou ceny pohonných hmot, následuje uhlí a elektřina.

Reakce cen zemního plynu na útok na ropná pole.
/zdroj Yahoo finance

Ceny ropy a ostatních energetických surovin se mění i v závislosti na klíčových rozhodnutích ropného kartelu OPEC. V něm jsou sdruženi všichni významní producenti ropy včetně USA a Ruska. Každé rozhodnutí tohoto jediného uznávaného kartelu na světě, který řízením těžby diktuje celosvětové ceny ropy, má vliv i na ceny dalších energetických surovin, včetně elektřiny.

Vymaní růst podílu obnovitelných zdrojů elektřinu z vlivu cen ropy?

Ceny elektřiny v minulosti reagovaly na výkyvy cen ropy s poměrně pravidelným intervalem. Je to pochopitelné – většina elektřiny se vyráběla z uhlí nebo zemního plynu, které jsou na ropu přímo navázány. To se ale pomalu mění. Na scénu se dostávají obnovitelné zdroje a bude zajímavé sledovat, jak se vliv cenových změn ropy bude odrážet v cenách elektřiny.

Už nyní se ukazuje, že především evropské ceny elektřiny reagují na jiné podněty než v minulosti. Na scénu se dostává vliv regulace spojený se změnou klimatu. Jde hlavně o ceny povolenek na vypouštění oxidu uhličitého, které budou mít vliv především v zemích, jež si ve svém energetickém mixu udržují vysoký podíl klasických zdrojů, jako Česká republika nebo Polsko. Spojení s očekávanou uhlíkovou daní, bude mít pro cenu elektřiny v těchto státech v blízké budoucnosti daleko větší význam než světové ceny ropy.

Určitý vliv si ale ropa na evropské ceny elektřiny stále zachová. Klasické zdroje elektřiny jsou zatím stále využívány jako určitá rezerva pro případ výpadku obnovitelných zdrojů. Jejich podíl ale stále klesá a s postupným rozvojem technologií pro ukládání energie a elektromobility se rozpustí i vliv kartelu OPEC.