Část politiků nechce, aby dostavbu Dukovan dotovali spotřebitelé

Jaderná elektrárna Duovany (foto:ČEZ)

Výstavba dalších dvou jaderných bloků v Dukovanech se začíná komplikovat na politické půdě. Část politické opozice chce kvůli bezpečnostním rizikům vyřadit Čínu a Rusko ještě před vypsáním samotného tendru. Nejvíc výhrad předložili piráti – těm vadí, že pokud se projekt z jakéhokoli důvodu ukáže ekonomicky nevýhodný, neponese následky investor, ale doplatí na to spotřebitelé ve vyšších cenách elektřiny.

Premiér Andrej Babiš tento týden představil šéfům parlamentních stran svůj plán výstavby nové jaderné elektrárny v Dukovanech. Ten počítá s podporou výroby elektřiny z jádra a kabinet ho připravil v době koronakrize – ve zrychleném režimu a bez účasti ostatních politických stran. Ty se s ním seznamují teprve od minulého týdne. A už na prvním jednání zazněly vážné výhrady. Všechny opoziční strany požadují, aby ČEZ při výběru dodavatele posuzoval zájemce z pohledu naší bezpečnosti.

Někteří účastníci přitom požadovali, aby ČEZ z účasti v tendru přímo vyloučil Rusko a Čínu. Andrej Babiš a šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš s jejich návrhem nesouhlasí. Argumentují tím, že by se celá zakázka mohla při neúčasti některých zájemců prodražit. Podle šéfa ODS Petra Fialy je důležité, aby stát měl možnost vyřadit případně ze soutěže uchazeče, u kterých shledá bezpečnostní nebo strategické riziko. S tím souhlasí i ostatní opoziční strany. “Vzhledem k bezpečnostním hrozbám jsme pro vyřazení nabídek ruských a čínských firem již na začátku výběrového řízení,” uvedl po schůzce předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti chtějí podporu i pro výstavbu malých modulárních raktorů

Nejvíce výhrad k plánované podpoře jádra mají z parlamentních stran právě piráti. Ti chtějí, aby investorem nové elektrárny nebyla energetická společnost ČEZ, ale firma, která bude ve stoprocentním vlastnictví státu. “Současná snaha vlády tlačit ČEZ podle nás akorát zavání levotou. Zcela absurdní je pak návrh, aby příliš drahou elektřinu z nového bloku platili spotřebitelé ve svých fakturách,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Případná provozní podpora by podle něj měla být kompenzována čistě státem, nikoli občany v platbách za elektřinu.

minireaktor
I takhle může vypadat jaderná elektrárna. Minireaktor od Rolls-Royce (zdroj: Rolls-Royce)

Pokud bude nový blok stavět stát, bude rozpočet celé stavby podle pirátů pod větší veřejnou kontrolou. Stát navíc může využije levného financování, na které ČEZ nedosáhne. “Jen pokud bude projekt dostatečně transparentní a uhlídá se generální dodavatel, bude elektřina z Dukovan za přijatelnou cenu,“ vysvětluje pirátský poslanec Petr Třešňák, který je členem Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů.

Piráti také po vládě požadují, aby před podpisem smlouvy s vítězem výběrového řízení na dodavatele byla dopracována aktualizace státní energetické koncepce a aby stát předložil detailní výhledy bilancí v energetice, včetně závěrů Uhelné komise, “aby byla zřejmá skutečná potřebnost projektu”. Současná vládní predikce totiž vychází z energetické koncepce z roku 2015, která je už ale zastaralá a neodpovídá realitě. Počítá se v ní s investicemi okolo 20 miliard korun aniž by se reálně začalo něco stavět. K zajímavým požadavkům patří i podpora vývoje malých modulárních reaktorů a dalších jaderných technologií. Vláda by podle představ pirátů měla připravit scénář podpory s výhledem na příštích deset let.

Další schůzka k jaderné energetice se bude konat v příštím týdnu a poslanci na ní budou s právními zástupci státu detailněji analyzovat smlouvy uzavřené mezi státem a společností ČEZ. Za zmínku stojí, že ČEZ sám evidentně považuje výstavbu jaderné elektrárny za tak rizikovou, že ji nezahrnul ani do poslední zprávy pro investory (zde je odkaz). V té naopak vyzdvihuje přínos svých bateriových úložišť, které jsou důležité pro rozvoj obnovitelných zdrojů.