Britská vláda potvrdila finance pro výzkum malých jaderných reaktorů

minireaktor Rolls-Royce (zdroj: Rolls-Royce)

Vypadá to jako nafukovací tenisová hala. Ale jde o malý jaderný reaktor. Rolls-Royce mezi jadernými reaktory. A to doslova. Britská vláda nově vyčlenila na podporu výzkumu malých jaderných reaktorů 18 milionů liber. A konzorcium pod vedením společnosti Rolls-Royce jich chce do roku 2050 postavit na území Velké Británie hned 16.

Zmíněných 18 milionů liber je počáteční investicí. Vláda je vyčlenila z programu pro vývoj a inovace s tím, že jejich příjemcem bude konzorcium, které na předběžném návrhu pracuje už čtyři roky.

Elektrárna má kompaktní konstrukci, na jejíž výrobě se budou podílet regionální firmy. Jakmile bude na místě, nastoupí specialisté a uvnitř sestaví reaktor a další technologie potřebné k výrobě elektřiny a případně i tepla. Montáž uvnitř ochranného krytu tak nebude závislá na počasí, což sníží náklady i čas potřebný k výstavbě celého zařízení.

Podle společnosti Rolls-Royce, která je lídrem celého programu, postaví Británie do roku 2050 až 16 těchto minireaktorů, což vytvoří 40 000 pracovních míst a přinese britské ekonomice 52 miliard liber.

minirektor
Jednou z prvních lokalit pro stavbu minireaktoru by mohl být Trawsfynydd – minieraktor (na obrázku) by mohl nahradit již uzavřenou elektrárnu. (zdroj: Rolls-Royce)

Partnery v konsorciu jsou společnosti Assystem, BAM Nuttall, Laing O’Rourke, Národní jaderná laboratoř (NNL), Rolls-Royce, Atkins, Wood, The Welding Institute (TWI) a Nuclear AMRC.

O minireaktory má zájem i Česká republika

Cílové náklady na výstavbu jednoho reaktoru by se měly pohybovat kolem 1,8 miliardy liber. To ovšem platí pro prvních pět reaktorů, další už by měly být levnější. Každá elektrárna bude schopna provozu 60 let a bude dodávat do sítě 440 MW elektřiny.

„Řešení změny klimatu vyžaduje spolupráci napříč průmyslovými odvětvími a vládami, aby bylo možné nalézt účinné, dostupné a udržitelné způsoby, jak dosáhnout nulové hodnoty emisí do roku 2050,” prohlásil technologický ředitel Rolls-Royce Paul Stein.

O technologii malých jaderných reaktorů se zajímá i Česká republika, jmenovitě energetická společnost ČEZ. Ta v loňském roce zahájila spolupráci s americkou společností NuScale, která vyvíjí lehkovodní tlakovodní reaktoru s elektrickým výkonem 60 MWe (psali jsme zde)

Projekt předpokládá soustředění až dvanácti takových modulů do jedné elektrárny s instalovaným výkonem 720 MWe. Ve Spojených státech aktuálně prochází projekt modulární jaderné elektrárny licenčním řízením. Tento krok je posledním před možností komerčně toto zařízení na místním trhu nabízet a budovat. Firma očekává, že kompletní licenci získá v září příštího roku. Za zmínku stojí, že v České republice má své zastoupení i energetická divize Rolls-Royce.