Británie: Větrné elektrárny budou tlačit na snížení cen elektřiny

Británie hlásí historický průlom. Obnovitelné zdroje se začínají vyplácet. Poslední projekty mořských větrných parků se obejdou bez dotací. A co víc – ukazuje se, že dodávaná elektřina bude natolik levná, že by za pět let mohly zlevnit i ceny elektřiny pro domácnosti.

Projekty obnovitelných zdrojů napříč Evropou mají jeden zásadní problém – lidé si je spojují s miliardovými dotacemi. A stěžují si, že čistá energie tlačí ceny elektřiny vzhůru. To se ale začíná měnit. Nejnovější projekty pobřežních elektráren budou s největší pravděpodobností fungovat s “negativními dotacemi”. Investoři je vysoutěžili za nižší ceny, než jsou na trhu a při pravidelném zúčtování budou vládě vracet rozdíl. Ten pak půjde na snížení cen elektřiny pro spotřebitele.

Takový je závěr rozsáhlé analýzy mezinárodního týmu vědců vedeného Imperial Colledge London. První větrné elektrárny se zápornými dotacemi by podle nich měly začít dodávat elektřinu zhruba v polovině 20. let. A nepůjde jen o Velkou Británii. Projekty mořských větrných farem s nulovými dotacemi zachytila analýza i v Německu a v Nizozemí.

„Offshore větrná energie bude brzy levnější než fosilní paliva a může být pro Spojené království nejlevnější formou energie vůbec. Dotace obnovitelných zdrojů, které zatěžují účty za energii už několik let, se poprvé sníží. To je úžasný vývoj,“ pohlásila Malte Jansenová z Centra pro environmentální politiku Imperial Colledge London.

Negativní dotace

Analýza se zaměřila na vládních aukce mořských větrných parků od února 2015 do září 2019 v pěti evropských zemích včetně Velké Británie. Společnosti, jež chtějí vybudovat větrné elektrárny, při aukcích nabízejí cenu, za kterou budou prodávat elektřinu vládě.

Následně s vládou uzavřou smlouvu, která je je známá jako CfD neboli Contract for difference. Je-li nabídka vítězné společnosti vyšší než velkoobchodní cena elektřiny na trhu, společnost dostane od vlády dotaci, aby se ceny vyrovnaly. Pokud je ale nabízená cena nižší než velkoobchodní cena, pak společnost zaplatí vládě rozdíl zpět. Rozdíl se potom v obou případech odrazí v účtech spotřebitelů.

Vědci se pustili do analýzy poté, co v září 2019 vysoutěžil investoři v Británii nové pobřežní větrné farmy za přibližně 40 GBP za megawatthodinu (MWh). To byl nový rekord stanovený větrnými farmami. Nabídky byly o 30 procent nižší než před dvěma lety. Jednalo se o působivé snížení cen. Stále však nebylo jisté, jestli se elektrárny obejdou zcela bez dotací. To je závislé na vývoji budoucích velkoobchodních cen elektřiny.

Nová analýza budoucích trendů trhu s energiemi ale ukázala, že sjednaná cena bude velmi pravděpodobně pod velkoobchodní cenou Spojeného království po celou dobu životnosti nových větrných parků. Elektrárny se tak obejdou zcela bez dotací a naopak přispějí ke snížení maloobchodních cen elektřiny.

Levný nástroj pro dekarbonizaci

Vědci analyzovali podobné aukce offshore větrných parků v pěti evropských zemích. Zjistili, že i v Německu a Nizozemsku byly vyhlášeny některé aukce pobřežních větrných elektráren s “nulovou dotací”. Projekty Spojeného království ale pravděpodobně získají světový primát. Budou prvními “negativně dotovanými” pobřežními větrnými elektrárnami na světě.

„Cena offshore větrné energie v posledním desetiletí dramaticky klesla. Ceny dosažené v zářiových aukcích byly o dvě třetiny nižší, než jsme viděli v roce 2015,” uvedl Iain Staffell z Centra pro environmentální politiku Imperial Colledge London.

Základy větrných elektráren čekající v přístavu.

Snížení cen projektů větrných parků umožnil podle Staffella rozvoj nových technologií a především vytvoření dodavatelského řetězce v oblasti Severního moře. „Nové větrné farmy připravily půdu pro rychlou expanzi potřebnou ke splnění vládního cíle, kterým je do roku 2030 vyrobit 30 procent energetické potřeby Spojeného království z větrných elektráren na moři. Snížení účtů za energii spotřebitelů je vítaným bonusem,” dodal.

Mega turbíny a vodíková paliva

Jedním z důvodů, proč cena elektřiny z větru na moři tak rychle klesla, je vývoj technologií. Zejména schopnost stavět vyšší větrné elektrárny ve větších vzdálenostech od pobřeží. Vyšší turbíny mohou využívat více větrné energie a mají přístup ke stálému proudění vzduchu ve vyšších výškách.

Největší rozestavěné větrné turbíny dnes mají průměr rotoru 220 metrů. To je dvojnásobek nejvyšších budov na našem území – brněnské AZ Tower a pražské City Tower. Současně se větrné farmy rozšiřují. Nejnovější větrná farma v Dogger Bank má stejnou instalovanou kapacitu jako jaderná elektrárna Hinkley Point C.

Podle vědců nazrává čas, aby stát začal s podporou náročnějších projektů. K nim by měla patřit především výroba vodíku pomocí větrné energie přímo na moři. Vodíková paliva by podle nich mohla být další klíčovou technologií na cestě za snižováním emisí. Vodík by měl postupně nahradit nahradit benzin a naftu v dopravě a zemní plyn používaný k vytápění domácností.