Uhelné elektrárny se kvůli drahým povolenkám nevyplácejí

Vysoká cena emisních povolenek může uspíšit odstavení uhelných zdrojů v Evropě. V rozhovoru pro ČTK to prohlásil finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Je to poprvé, kdy vysoký představitel společnosti ČEZ připustil, že evropský systém povolenek tlačí energetické firmy k uzavírání uhelných elektráren.

V současné době se povolenka na vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do atmosféry prodává za 26,70 eur, tedy v přepočtu za 690 korun. Na začátku loňského roku byla cena povolenky pod hranicí osmi eur, tedy zhruba 200 korun.

Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005 na základě Kjótského protokolu v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení musí firmy povolenky nakupovat na trhu. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší. České podniky ale mají výjimku, když dostávají část povolenek bezplatně výměnou za investice do ekologičtějších provozů.

Obchodování s emisemi zahrnuje přes 11 tisíc podniků z energetiky, výroby oceli, železa, cementu a vápna, celulózy a papíru, sklokeramického průmyslu, chemického průmyslu, rafinérií a letecké přepravy v 31 státech. Jeho pokrytí je zhruba dvě miliardy tun oxidu uhličitého ročně.

Cílem povolenek je dotlačit největší znečišťovatele k přechodu na ekologičtější provozy a paliva. Ekonomická krize však snížila výrobu a tím i emise, takže povolenek byl na trhu nadbytek a ceny padaly. Povolenky se dosud nejdráže prodávaly za více než 28 eur, nejlevněji byly pod třemi eury.

Podle údajů Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi (IETA) už odstavilo své uhelné elektrárny deset evropských států a další státy jejich odstavení plánují nebo o něm uvažují. Uhelné zdroje z evropských států neprovozuje Belgie, Estonsko, Island, Kypr, Litva, Lotyško, Lucembursko, Malta, Švýcarsko a Norsko. Úplný odklon od uhlí plánuje v příštích letech Švédsko, Francie – 2022 – Británie, Irsko, Itálie, Rakousko – 2025 – Nizozemsko – 2029 – Dánsko, Finsko, Portugalsko, Španělsko – 2030 – a konečně také Německo do roku 2038. O budoucnosti tuzemských uhelných elektráren by měla rozhodnout komise, jejíž vnik v červenci iniciovala vláda.

ČEZ, podobně jako další tuzemské firmy, dosud dostával část povolenek od vlády bezplatně, zbytek musel dokupovat. V roce 2017 dostal od státu 30 procent povolenek, loni 20, letos deset a od příštího roku nebude čerpat bezplatně povolenky žádné. Podle aktualizovaných plánů v příštím roce přestane ČEZ vyrábět elektřinu v nejšpinavější elektrárně Prunéřov 1. Odstavení čeká i elektrárnu Mělník 3 a jeden ze dvou bloků elektrárny Mělník 2. Poté mají následovat další elektrárny. Po roce 2040 by měla mít firma poslední uhelnou elektrárnu, a to moderní Ledvice, která zahájila zkušební provoz v roce 2017.