Výzkumníci z americké Oak Ridge National Laboratory vylepšili bezdrátový systém nabíjení elektromobilů. Jejich cílem je bez použití pevných vodičů dobít baterie elektromobilu do dvaceti minut.

Problém bezdrátového dobíjení elektromobilů už vědci řeší řadu let. Všechny použité technologie zatím nebyly dostatečně účinné, nabíjení trvalo příliš dlouho a zařízení potřebná k přenosu elektřiny byla příliš objemná.

Cílem společnosti Oak Ridge National Laboratory je vytvořit systém hands-free dobíjení, který budete moci jednoduše připojit k jakémukoli elektromobilu a po najetí nad dokovací stanici do 20 minut vůz jednoduše dobít. Nyní se jim na cestě za tímto cílem podařil další průlom. Otestovali nové návrhy bezdrátového nabíjení, které mohou zdvojnásobit hustotu energie, což umožní snížit hmotnost celého ve srovnání s existujícími technologiemi.

Metoda hands-free zahrnuje sadu dvou nabíjecích cívek – jednu, která se připevňuje pod elektrické vozidlo, a druhou na úrovni země. Když jsou cívky zarovnány, přenesená energie nabíjí baterii vozidla. Návrhy týmu, popsané v nedávné studii, zahrnují třífázový systém, který obsahuje rotující magnetická pole mezi vrstvami cívek.

“Vrstvená konstrukce cívky přenáší energii rovnoměrnějším způsobem, což umožňuje zvýšení hustoty energie,” řekl Jason Pries ze společnosti ORNL. Třífázový systém úspěšně převedl 50 kilowattů s 95% účinností. “Nyní rozšiřujeme systém tak, aby se přenesl až 300 kilowattů, a očekáváme, že se zlepší také další parametry dobíjení,” dodal. Tento výzkum podle jeho slov znamená další důležitý krok k úplnému nabití elektromobilů za 20 minut.