Elektromobil ze skládky. Mercedes vidí budoucnost v recyklaci.

Mercedes-Benz VISION AVTR v ulicích Las Vegas. (foto:Mercedes Benz)

Zapomeňte na volant, pedály, páčky, tlačítka nebo klasické sedačky. Je tu budoucnost. Německá automobilka představila na veletrhu spotřební elektroniky CES 2020 v Las Vegas koncept elektromobilu Mercedes-Benz Vision AVTR. Důležitější než volant je ekologie. Interiér vozu je z recyklovaných materiálů a dosluhující organickou baterii můžete celou zkompostovat.

Nový koncept ztvárňuje představy designérů, techniků a výzkumníků Mercedes-Benz, jak by mohla vypadat vozidla v budoucnosti. Zkratka AVTR neznamená Avatar, i když se tvůrci tímto filmem nechali inspirovat, ale Advanced Vehicle Transformation, což se dá přeložit jako „rozšířená transformace vozidla“.

Vozidlo je vyrobené výhradně z recyklovatelných materiálů. Ergonomická sedadla jsou potažená speciální veganskou kůží „Dinamica“, vyráběnou ze zbytků látek a plastových lahví. Podlahu z velké části tvoří „Karoon“, což je dřevo, které se těží ručně v Indonésii.

Samostatnou kapitolou je speciální baterie vyrobená zcela unikátní technologií, která se zcela vymyká všemu, co používáme v elektromobilech dnes. Má kapacitu 110 kW a její články jsou namísto vzácných kovů založeny na organické chemii na bázi grafenu. Baterie jsou tedy plně recyklovatelné a můžete je vyhodit třeba na kompost. Použitá technologie umožňuje baterie různě tvarovat a díky tomu je v některých místech jen 94 milimetrů silná. “Skutečný potenciál této technologie je zatím stále předmětem základního výzkumu,” říká Daimler v tiskové zprávě.

ovládání vozu vzdáleně připomíná něco mezi počítačovým touchpadem a joystickem (foto Mercedes-benz)

Jediným ovládacím prvkem je multifunkční element ve středovém tunelu vozidla. Když na něj řidič položí ruku vůz ožije a díky schopnosti monitorovat srdeční tep nebo dech má být schopen dokonce i identifikovat řidiče. Naklopením dlaně může řidič zadávat vozu příkazy. Palubní desku pak tvoří jeden obrovský displej. Nabídku funkcí vůz promítá na ruku řidiče.

Futuristický design interiéru podtrhují plně prosklené boky vozu (foto: Mercedes-Benz)
Dojezd až 700 kilometrů a plné dobití baterie za 15 minut

Celý stroj působí dojmem živého organismu. Nejde přitom jen o působivý tvar podtržený kulatými otvory prosklených dveří a oken. Úžasným dojmem působí i světelné efekty na kolech a na karoserii. Ty doplňuje 33 klapek na zádi vozu, které se mohou pohybovat a komunikovat tak za provozu různými signály s okolím.

33 “bionických klapek” připomínající šupiny plazů může nejen plynule zvyšovat přítlačnou sílu vozidla, ale i komunikovat s okolím.

Koncept umožňuje natáčení přední i zadní nápravy v rozdílných směrech, takže se může pohybovat do strany pod úhlem až 30 stupňů. Blízko kol jsou uložené čtyři elektromotory o výkonu 350 kW, tedy 476 koní. Dojezd by se měl pohybovat okolo 700 kilometrů a opětovné dobití baterie by mělo trvat zhruba 15 minut. Karoserie vozu má navíc integrované solární panely.

Kdy se alespoň představené technologie dostane do sériově vyráběných vozů, zástupci automobilky neuvedli. Největší zájem nepochybně vyvolává organická technologie použitá při konstrukci baterie.

Mercedes-Benz VISION AVTR